Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 379 kr per år

Annons

Var sitter skräpet???

Produkter
(logga in för att koppla)

Torun

Aktiv medlem
Det har dykt upp ett stort skräp i sökaren på min Nikon D50. Skräpet syns inte på bilder, det finns där oavsett vilket objektiv som sitter i. Jag har blåst på sensorn och gjort rent det lilla sökarfönstret. Så min fråga är VAR SITTER SKRÄPET?

Torun
 
Inte samtidgt. När du gör rent sensorn så fäller du upp spegeln för att komma åt den. Spegeln och mattskivan kommer du åt genom att ta bort objektivet utan att fälla upp spegeln.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto