Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

vilken scanner ska jag köpa??

Produkter
(logga in för att koppla)

Bossebarrskog

Aktiv medlem
Funderar på att köpa en scanner som jag kan använda både till negativ och som flatbädd. Finns det en som klarar båda? Vad behöver jag tänka på? Upplösning osv.
har mellan 1000 och 1500 kr att leka med eller är det för lite?????


Tacksam för hjälp då jag har noll koll i detta läget.....



Jörgen
 
1500 kr är för lite om du skall köpa nytt och få någorlunda kvalitet. Upp några hundralappar så kan du få en Epson 3170. Men vill du ha lite bättre kvalitet skulle det nog vara idé att köpa en begagnad Minolta Scan Dual III. Det hittar du för 1500 kr. Flatbädden ställs det inte lika höga krav på, där går det säkert att hitta en ny duglig för några hundralappar, men jag är inte så hemma på den marknaden nu.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto