Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 379 kr per år

Annons

Vilket piratmärke är tuffast?

Produkter
(logga in för att koppla)

emil t

Aktiv medlem
Sigmas, Tamrons eller Tokinas proffsserier?

Det är en halvseriös fråga. Men man kanske också kan fråga vilket märke som har högst lägstanivå eller minst skräpobjektiv?

Jag vet att alla har både skräp och superobjektiv men vid nylanseringar av budgetproffsoptik när ska man vara extra nyfiken?

Sen undrar jag faktiskt också över rubrikfrågan. Har t ex Tokina en bättre klang än Sigma?

Ta frågan med en klackspark.
 
Kiev är ju tuffast förståss den har ju dessutom tuffast smeknamn: "Hasselbladski"

(om man nu kan kalla Kiev pirat, men det var ju från början mer eller mindre kopior av Hasselbladare (äldre 1000-serien har jag för mig) i kiev88 eller pentacon-6 i Kiev60)
 
ANNONS
Götaplatsens Foto