Annons

Ytterligare en tråd om väskor...

Produkter
(logga in för att koppla)

El Barto

Aktiv medlem
Har letat lite men inte riktigt hittat varken den tråd (eller väska) jag är ute efter.

Jag hoppades givetvis på att någon här kunde hjälpa mig.

För närvarande har jag följande utrustning:
Canon EOS 400D
Batterigrepp
70-300
18-55
50mm fast
Blixt
Ett par filter och lite annat småpryttel som väderskydd och lite annan skit.

Jag letar då, som antyds, väska till detta. Företrädesvis en axelremsväska då jag tycker ryggor är för klumpiga. Problemet är att jag tycker alla axelremsväskor verkar rymma alldeles för lite, särskilt om man planerar att skaffa mer prylar i sinom tid (det är ju kul med prylar...)

Först tittade jag dessutom lite på väskor som skulle kunna rymma även min dator, men då den är av den större modellen (17.4-tumsskärm) så verkar det inte vara möjligt.

Har också tittat lite på National Geographicsväskan, men den verkar lite liten.

Synpunkter? Tips? Idéer? Allt mottages tacksamt!

/M
 
FILM) (ulltand skrev:
Det ser ut som om allt ligger löst i väskan. Finns där inga mellanväggar?
Jodå. Det finns det.

Innerväskan är dessutom urtagbar om du vill använda väskan till annat (eller stoppa ner innerväskan i annan väska, t.ex. MC-tankväska)
 
Lowepron verkar ju rymlig, dock så enorm så att det kan diskuteras om man behöver släpvagn...

/M
 
jag har ungefär samma grejer som du i väskan (NG2475) och den räcker till gott o väl. (kan dock inte uttala mig om plats för dator, men det finns i alla fall ett fack för en sån) I mitt tycke är det en höjdarväska på alla sätt, bekväm att bära o dessutom snygg, till skillnad mot de flesta andra kameraväskor :eek:) ..kostar 100$ på B&H o nästan det dubbla här hemma..

mvh
Johan Claeson
 
Lowepros Stealth Reporter serie är nog de bästa väskor jag testat. Kvaliten är outstanding, med inbyggt regnskydd. Det är också gott om praktiska fack för kringutrustning. De finns i flera storlekar med början på AW 100. Tror nästan den väskan räcker för din utrustning. Men om du framöver tänker komplettera med något objektiv skulle jag rekomendera storlek 200.
 
Nu blev jag fakiskt lite sugen på en National Geographics till slut.

Var var det den var billig? (Länk?)

/M
 
El Barto skrev:
Nu blev jag fakiskt lite sugen på en National Geographics till slut.

Var var det den var billig? (Länk?)

/M
Cyberphoto skriver såhär om den:
Väskan rymmer tyvärr inte kamera med batterigrepp. Eller rättare sagt, väskan rymmer en kamera med batterigrepp men tyvärr får man då göra avkall på mycket av utrymmet som annars kan vara bra att ha till fler objektiv, blixtar m.m. I övrigt en mycket välsydd och snygg väska som attraheras av ögat :)

Slut på klippet.
 
Lånar tråden, då jag också söker väska. Tycker att Crumplers väskor verkar små trots beteckningar som "XXXL" och märkesväskor i allmänhet springer snabbt upp i pris i takt med att storleken ökar. Har inget emot NoName-väskor och tar gärna emot tips på sådana! Helst axelväskor efter som jag tätt som oftast springer omkring med en ryggsäck också.

Hittills har jag samlat på mig två kamerahus (analogt + digitalt, båda Nikon), fyra objektiv (18-55 och 55-200 till D40, samt 50mm fast och 55mm fast), en kompakt digitalkamera samt div. tillbehör som mellanringar, filter, minneskort, filmrullar (såklart), extrabatterier, sladdar, laddare etc. Jag vill dessutom ha plats kvar för blixt, något objektiv till och ytterligare småkrafs. Inte alls omöjligt att det blir ett batterigrepp också, o.s.v. o.s.v. o.s.v.

(Jag har läst tråden och besökt åtskilliga websidor, men börjar nu få ont i huvudet och mottager därför tacksamt mer riktade tips. ;))
 
ANNONS
Götaplatsens Foto