Hej! Vi ser att du kör med AdBlock. Vi förstår att man kan ogilla annonser men det är en viktig
inkomstkälla för att driva denna sajt och täcka de kostnader vi har. Om du inte vill slå av
Adblock för just Fotosidan så stöd oss gärna genom att till exempel köpa
ett
Plus-medlemskap.
Klotterplanket
Bli medlem i gruppen för att skriva
Inför vintern alltså! ;)
1. Pentax K10D
2. Pentax FA 35/2
3a. S/V
3b. ISO 400
Heresi - nej! *;-(
Dvs stativ ok inom ramen för Dogmas grundttanke, men blixt är något helt annat: en främmande ljuskälla som fotografen tillför motivet. Kan aldrig bli Dogma, utan är och förblir heresi ;-))
Mvh
Johan E
Men det är poolvärdarna som bestämmer så du får väl avvakta till de har sagt sitt.
/Krister
-affe
Skall vi tillbaka till rötterna så föreslår jag ett sådant där svart skynke att limma på kamerans ovansida och givetvis ett robust permanent monterat trästativ ;)
Skämt å sido stativ öppnar upp för fler intressanta bilder, och förtar inte på något vis bildens äkthet tycker jag :)
-affe
Som Johan säger är det viktigaste att hålla fast vid kärnreglerna.
/Krister
Tror inte att ett stativanvändande kommer att "utarma" Dogma på nå't sätt.
/Bengan
Skulle vi koncentrera oss på dessa få och enkla regler så skulle säkert alla kunna följa dem. Sen tycker jag att man ska försöka hålla kvar vid den dogmautrustning man valt lite längre än en eller två månader. Byter man hit och dit så mister man ju meningen med hela dogmagrejen!
Det har varit en hel del debatt om stativets vara eller inte vara inom DOGMA ;-)
Och i sann Luthersk anda (nåd:-) så föreslår vi att stativ är ok (då de inte manipulerar bilden utan snarare är en del av fotografins "ursprungs utrustning":)
Dvs alla former av stöd för kameran för att möjliggöra långa exponeringstider är förenligt med DOGMA. Men tekniker som Canons IS och Nikons VR är inte OK då dessa per definition manipulerara bilden.
Vad säger ni - kan vi enas om detta?
Mvh
Johan E
Leica MP
Summicron-M 35/2,0 ASPH
svartvitt
-affe
Vi tar en vända till, återkommer inom kort.
Mvh
johan e