Användarnamn: Carina H Jacobsson
Ålder: 59 år
Bor: Höör, Skåne län (visa på kartan)
Kategori: Amatörfotograf
Började fotografera: 2010
Medlem sedan: 2022-05-09
Senast inloggad: 2026-05-31 21:39
Ålder: 59 år
Bor: Höör, Skåne län (visa på kartan)
Kategori: Amatörfotograf
Började fotografera: 2010
Medlem sedan: 2022-05-09
Senast inloggad: 2026-05-31 21:39
Upptäckte runt 2010 att det var riktigt roligt att fotografera (med mobilen) och ganska snart förstod jag att en riktig kamera behövdes...det blev någon Olympusvariant köpt på Teneriffa. Den hade jag några år och sen köpte jag en begagnad Nikon (?) denna växte jag ur ganska snabbt och då blev det en Nikon D7200 och när den växtes ur så blev det en Nikon D810 och idag fotar jag med spegellöst, en NikonZ7II och lite olika NikkorZ-objektiv. Drömmen är en Z9 men det får allt vänta ;-)
Sen några år tillbaka redigerar jag i LrC istället för ett simpelt gratisprogram, icke att förringa men en helt ny värld öppnade ju sig med LrC.
Vad jag fotar? Jag fotar lite av varje så här inne blir det en salig blandning. Hjärtat finns i macrofotografering samt där jag en gång började...stilleben men som sagt jag fotar det som är kul för stunden.
En huvudregler som jag har:
1.Tittar aldrig på bilder i mobilen.
Vem är jag?
Mina intressen:
Macro, Barn, Posering, Vilda djur, Digital efterbehandling, Porträtt, Husdjur / Tamdjur, Natur, Fine Art Nude, Växter, insekter, naturdetalj, Vilda fåglar
Jag fotograferar helst med digitalkamera och då helst i färg. Jag hittar mina motiv mestadels ute, och motiven är oftast stilla. Motiven hittar jag med macro, och när jag exponerar så tar jag hjälp av histogram. När jag surfar på Fotosidan.se så gör jag det med Windows och jag tycker bilder är roligast.
Jag fikar helst:
Kaffe och vaniljhjärtan!
I kameraväskan har jag alltid:
Lypsyl ;-)




















