Camera Obscura

Fd fotograf, numera marknadschef, men plåtar såklart fortfarande i tid och otid, helst med en Leica ;-)
 
Allt som jag skriver i denna blogg är av privat natur och kan inte tolkas som officiella uttalande för något företag eller någon organisation som jag kan anses representera.
 
Top Fotobloggar bloggar Bloggtoppen.se Blogginfo.se Photoblogs.org - The Photoblogging Resource Top Religion bloggar Religion Fotobloggar

Leica Pocket Book - ett måste för varje sann Leica aficionado!


7:e upplagan från Hove Books som gick i konkurs nyligen, Steyning Photo Books har tagit över lager mm

Leica Pocket Book är ett måste om man är intresserad av och /eller köper begagnde Leica-prylar. Den är nog det närmaste en "Leica-bibel" man kan komma, och något som man alltid bör ha med sig i fotoväskan ;-)



Den behändiga lilla boken innehåller grundfakta om Leitz och Leicas samtliga småbildskameror, från UR-Leican till M7/R9 samt alla objektiv tom 2002. Med tabeller över serinummer för olika produktionsår, varianter och specialupplagor. Kort fakt aom kamerans/objektivets historia och prestande samt mycket använbara MTF-kurvor för all optik.



Är man sugen på lite äldr Leitz/Leica-optik så är boken ovärderlig, för såklart vill man hitta kuldkornen i objektivfloran. Det är ju så att vissa "vintage-gluggar" onekligen presterar helt i klas med dagens Leica-M optik, medan sandra inte kommer i närheten av sina moderna syskon.



Sedan är du ju bra att kunna kolla upp om loppisfyndet verkligen är en raritet eller en "vanlig" Leica. Eller om den svartlackade dyrgripen är från en svart originalserie eller om den bara är ett "ommålat" ex från den kromade normalproduktionen. För det är ju så att priset på en begagnad Leica ofta styrs mer av antalet tillverkade exemplar än tex skicket. Tex så är en risig Leica IIIG från 1970 värd mer än ett mint exemplar från 1957, osv.

Den kan beställas från bla Amazon.com och Adlibris.se

Inlagt 2010-01-31 16:07 | Läst 904 ggr. | Permalink
Etiketter: Leica
(Logga in för att skriva en kommentar)
2010-01-31 16:46   Thomas Meldert Rapportera denna kommentar
Jag fick låna en före jul och beställde en direkt. Ovärderlig för alla Leicaägare.
Svar från CreativeMind   2010-02-02 00:47 Rapportera denna kommentar
Japp, ovärderlig var ordet!
/johan e
2010-01-31 19:16   Sten-S Rapportera denna kommentar
Du har så rätt, det står mycket intressant om Leica i den, "7 Th Edition" är också extra omfångsrik, de tidigare årgångarna är betydligt lättare att bära med sej.

Köpte den första editionen "Leica Pocket Book" 1980 när den kom ut i England och i den har jag noterat alla Leica hus och objektiv jag ägt under åren.

Om man är intresserad av Leicas tillbehör och den internationella beg. prisbilden kan man köpa "Leica Accessory Guide" och "Leica International Price Guide" från samma förlag.
/Sten-Åke
Svar från CreativeMind   2010-02-02 00:48 Rapportera denna kommentar
Tar med mig en äldre utgåva i bland - då den bättre rymms i inerfickan ;-)
/johan e
2010-01-31 19:31   EGW Rapportera denna kommentar
Köp aldrig ett objektiv utan att kolla MTF-kurvan först!

Nä, jag skämtar. Jag har försökt begripa MTF, men hittills inte lyckats. Svårt detta med foto! :-)
Svar från CreativeMind   2010-02-02 00:51 Rapportera denna kommentar
MTF-kurvan kan var till vägledning ibland, men den innehåller såklart inte hela sanningen. Men principen är enkel - ju mera vågräta, och ju högre upp och helst så nära varandra de är - desto bättre är det ;-)
/johan e
2010-02-01 23:53   Staffan Johansson Rapportera denna kommentar
Den boken har man bläddrat i otaliga gånger... Kanske för mycket till och med? Vill man se exemplariska MTF-kurvor för 35 mm/1,4 finns den asfäriska varianten från 1994 som även på full öppning är mycket bra. Används av någon anledning ofta med grovkorning film...Boken täcker även R-optik som numera är ett mycket prisvärt alternativ på t.ex. en digital SLR med stor sensor. 19 mm/2,8 är ett sånt exempel! Macrogluggen 60/2,8 är ett annat.
Svar från CreativeMind   2010-02-02 00:54 Rapportera denna kommentar
Hade ett 19/2,8 R i många år, saknar det ibland...
Och det här med grovkornig film - många Leicaägare har aldrig sett hur bra deras optik är, det är nog därför de fnyser år ASPH-gluggarna ;-)
/johan e

Forum


Fotografer


Kameror, objektiv och tillbehör


Kuriosa


Mässor och event


Teknik


Tidskrifter


Världens bästa fotoaffärer








Fotosidans butik

Blue shots, fotografier av Erik Lindahl - Erik Lindahl



Ditt pris: 270 kr