Pro Memoria
Porslin och kaffe - men inte på samma ställe
Det är med viss bävan jag går in i samma rum som massor av porslin. Som en tassande elefant känner jag mig. Väntar hela tiden på ett massivt kras i min omedelbara närhet. Den här gången klarade jag mig.
Nästa helg är det porslinets dag i Gustavsberg. Vi tror att det blir mycket folk då så vi åkte igår istället med sikte på Porslinsmuseet och alla butiker däromkring som säljer berömda svenska designade köksattiraljer från porslinsfabriker och glasbruk. Vi kom dit strax efter elva och då var det ganska tomt. När vi lämnade Gustavsberg var det fullt på parkering och i alla butiker.

Museets stora blomkrukor är mäktiga att se. Den här var nog bred som en garderob.
Ok, det var vardagsporslinet i den ljusa delen av museet. Andra avdelningar var mörka att fotografera i men jag försökte envist utan blixt och handhållet.
Lite förvånande var det att det var så lite av utländskt porslin. Men Gustavsbergs historia räcker till för ett eget museum.
Den lyktstolpehöga kandelabern får ni inte se här men det mäktiga blombordet i porslin med bakomvarande tillverkningsfoto kan jag väl visa. Mäktiga urnor av varierande storlekar finns det också.

Förstora gärna den här. Den blir snyggare så.
På hemvägen tittade vi in på Svindersvik. Ett illa underhållet minislott och förebild för de förmögnas sommarstugor runt förra sekelskiftet. I brygghuset finns ett litet mysigt café alldeles intill viken med trevliga ute- och inneplatser. (Men de har inget sockerfritt) Där drack vi kaffet i vanligt modernt porslin.
Jag missade totalt bilarna i Barkarby. Jag ser för lite på TV!
Mellanformataren
PS
Jag hade en mellanformatare laddad med Portra med mig. Kan inte låta bli. Det finns säkert terapi mot det här men jag vill inte =)
Trailer
Om fotoglädje i all enkelhet
...ska det handla om. Om ett litet tag. Eller snarare, om två rullar. Håll ut.
Mellanformataren
the Everyman Photo Contest
nu är det inlämningsperiod till the Everyman Photo Contest (1/7-1/10)

Egentligen är det två tävlingar, en för amatörer och en för proffs. Regler hittar du här.
En trevlig och opretentiös tävling med små priser och mycket ära =) Eftersom mina bilder har blivit uppmärksammade två år i rad så tycker jag naturligtvis att det är en rolig tävling. Häng på du också!
Och du, det kostar inget...
Mellanformataren
Gubbracer
Imorgon är det dags igen - i Uppsala. Slottsparken 10-17. Jag planerar att åka dit men... man vet ju aldrig
PS
Chevrolet Impala -58
Storleken har ingen betydelse - jag vet för jag har tre barn
Om hur man gör mycket med lite
Korta brännvidder måste ha uppfunnits av ekonomer eller snåljåpar. Man behöver bara ta en bild så har man fått med allt, typ. Inget slöseri med film här inte. Digitalfotografer sprutar väl på av gammal vana ändå medan filmfotografen lugnt lutar sig tillbaka och småler åt sitt fynd efter att ha tagit EN bild. Det ultimata turistobjektivet skulle man kunna säga. Hela Stockholm ryms nog på en rulle. Och tar man en bild i varje kompassriktning så har man fångat hela Gamla stan i fyra bilder. Sedan kan man åka hem. Eller fota något annat.
Med en 15 mm:s pannkaka kan man trycka in ganska mycket i bilden. Här sitter jag i en hörnsoffa i ett rum på kanske 12 m2 och får med det mesta som händer.
Ok, det blir lite av omvänt tele. Ni vet, när man tittar i en kikare från fel ände. Det som är långt bort kommer ännu längre bort. Men det som är nära blir större!
Min 15 mm:are är en Voigtländer Super-Wide Heliar, asfärisk till och med och mätsökaren är inte kopplad. Men det är helt onödigt egentligen. Skärpedjupet vid bländare 8 omfattar nästan hela HELA objektivets omfång! Så jag kör nästan full glugg för det mesta och ställer in på 2 m. Vem behöver autofokus? Om jag kunde sälja den jag har i min D80 skulle jag göra just det. Sälja den alltså. Autofokus finns f ö inte på min ZM-kamera. Lite hantverk ska det vara.
Man får mera rymd i bilderna också. Rymdbolagets fikarum fick mera space med 15 mm framför filmen.
Grannhusen som står obehagligt nära får min privata sfär att vidgas, känns det som.
Bekvämlighetszonen utökas. Man kanske skulle skaffa ett par 15 mm glasögon? Men då riskerar man kanske att få lappsjuka.
Så här ser mitt korta ekipage ut. Den extra sökaren är nödvändig då den ordinarie sökaren stoppar vid 28 mm.

Tog bilden med D80. Nåt ska jag ju ha den till!















