Pro Memoria

Mitt fotografiska minne

Personligt RGB

Kunde inte låta bli....

Postat 2009-05-18 19:38 | Läst 6417 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

Retrokameratips - 47

Hallå alla läkare och sjuksköterskor, ja t o m tandläkare. Nu har det kommit en retrokamera speciellt för er. En komplett Kodak Startech finns nu på Tradera. Kameran tillverkades mellan 1959-1960 och uppges fungera. Inget serienummer finns på gamla Kodakar så här får vi gå på introduktionsåret. Den tar 127-film och alltså bildformat 4x4 cm. I kitet medföljer två närbildslinser och blixtlampor till blixten. Den verkar vara komplett med låda och allt. Sannolikt aldrig såld i affären. Just nu har den ett struntpris och auktionen slutar imorgon kväll. Det är läge för ett retrokamerafynd. Och du, det där med det medicinska och dentala var på fullt allvar 1959.

 

 

 

 

Postat 2009-05-18 16:35 | Läst 4604 ggr. | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera

Retrokameratips - 46

En riktigt kul liten kamera fnns nu på Tradera. Det är en Zeiss Ikon Kolibri som kör med 127-film genom ett Tessar 5 cm/3,5. Det ser ut att vara en Compurslutare som går från T, B – 1/300s. Levererar 16 bilder 3x4 cm. Auktionen har inte mycket info om funktionen så fråga hål i huvudet på säljaren =) Om den fungerar är den ett smycke för gatufoto.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Postat 2009-05-18 14:27 | Läst 5630 ggr. | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera

Das Boot

Äntligen har jag hittat vägen till den där strandsatta skutan vid Tappströms Såg & Hyvleri. Jag har letat där ett par gånger förut men inte kommit riktigt rätt. Den här gången hade jag en kamera med väderkorn för var bytet befinner sig med mig. Det är en kamera med smeknamnet Pantzar. I den industriella verkligheten mera känd som Zeiss Ikon Super Ikonta 532/16. En mätsökarkamera med sniffunktion. Den sniffade i alla fall rätt på vägen till skutan. Och med sin periskopliknande mätsökarprick fick jag en del bilder.

 

Sea Side är en personfärja som ligger i Tappströmskanalen vid Tappströms Såg & Hyvleri. Den syns tydligt från Ekerövägen. Den sitter fast i dybotten och trossarna sitter i allehanda träd. Båda ankare är ute rakt ner i dyn.

 

Fler bilder finns i min kollektion Sea Side

 

 

 

 

 

 

 

 

Samtliga bilder tagna med en Zeiss Ikon Super Ikonta 532/16 och Tri-X

Postat 2009-05-18 09:41 | Läst 6460 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Aftermara

Fotomaran i lördags klarades av på 4,5 timme. Och då fikade vi mycket och länge. Hur som helst blir det varmt en solig dag så vi avslutade dagen med en aftermara på Snaps Bar medan vi väntade på övriga combattanter som tog en timme mer på sig. När mararullen var klar blev det ett snabbt byte till Tri-X och 36 bilder. Och så tog vi kort på fritt tema.

 

Först spanade vi skatingen i Björns trädgård med lajvband och många åkare som tävlade.




 

 

Sen masade vi oss över gatan till Snaps Bar och tog en öl i 1/1000 och bländare 22. De va en väldans massa ljus...


Bengt relaxed


Christer relaxed


Flera drönare


När glasen vart avdukade blev utsikten finare.


Till slut kom ungdomarna från Kista i mål och fick sig en törstsläckare de också.

Postat 2009-05-17 22:35 | Läst 12489 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera
Föregående 1 ... 171 172 173 ... 218 Nästa