Bildligt talat!
Gatukonst för väggen hemma, en kulturgärning?
Här är ett par försök till att anpassa gatukonst till väggen hemma. Man kanske gör en kulturgärning genom att bevara gatukonsten på detta sätt, då dessa bilder har eller kommer att försvinna och tidsanadan är mer positivt inställd i framtiden. Brasklapp - Men det är förmodligen att överskatta sig själv kan man tro. Dock här är 3 försök.
Jag garanterar, Du har inte sett dess like till bild.
Det skulle vara roligt att få veta vad betraktaren ser i bilden. Vad man tror att det är och vart fantasin bär iväg.
Hav, land och himmel
Här är två bilder. Den första är tagen helt nyligen utanför Koppom i västra Värmland. Den andra är tagen i Höganäs i Skåne. Det som intresserade mig i den första bilden var den grova, plöjda åkern i kontrast till den mjuka molniga himmelen samt träden i "horisontlinjen". I den andra bilden fångades mitt intresse av den oroliga himmelen, regnet i horisonten och den smala strimma av ljus som lyser upp havet. Fågeln i bildens övre högra hörn upptäckte jag först i datorn och blev liksom pricken över i:t.
I Bremen har man anammat gatukonsten i gatubilden
Jag har varit i Bremen några dagar och i stadsdelen Viertel har boende och butiksinnehavare tagit till sig gatukonsten, som ett positivt inslag i gatubilden. Detta medan myndigheten i Stockholm sitter och klurar på hur man ska kunna stoppa kioskägare som låter utsmycka kiosken med gatukonst.
Inte någonstans som jag såg har den officiella gatukonsten saboterats. "Sagt" detta så förekommer en del destruktiv gatuklotter också av typen tags mm.
Makro från det svartvita hållet
Ok, jag är just nu insnöad på svartvitt och experimenterar mig fram lite. (Jag har inte lyckats få bilderna visade i storformat 2880 pixlar. Hur gör man det?)















