Getinghonung
Getinghonung 512/Så nöjd
Härligt när man uppskattar det man har.
Getinghonung 511/Fågelskådarkurs
Igår var sista träffen i fågelskådarkursen i Oskarshamnsbygdens fågelklubb. Vi började inne i Mönsterås hamn, Oknö, Lotsen och slutade vid Kronobäcks våtmark. Det var soligt men blåsigt och kallt. Många fågelarter fick vi se och höra under dagen, 53 st. Helt otroligt 53 olika arter. Tyvärr inga fågelbilder denna dag. Men fågelskådarna blev fotade, inte av mig, men någon annan var påpassligt framme och tog en bild. Nu är det bara att ge sig ut och träna på det jag lärt mig.
Getinghonung 510/Fågelskådarkurs
Vaknar till en kall men solig tisdag. Tiden springer iväg i morgon är det sista träffen på fågelskådarkursen. Kommer att sakna kursen men vi har en excursion inbokad på söndag. Spännande.
Igår hade jag en egen excursion, såg den första sädesärlan, ett fint par storskrake och ett par drillsnäppor. Inte lätt att fota fåglar, drillsnäpporna var för långt bort och kilade snabbt förbi.
Getinghonung 509/Loppis
Igår var jag på loppis. Eftersom jag just nu går en fågelskådarkurs så är fåglar i centrum. På loppis finns massor av böcker och jag har gjort några fynd av fågelböcker. För det mesta är det ordning och reda, men inte på denna loppis. Oj, oj. Jag frågade ägaren om han visste om han hade några fågelböcker. Han log, ryckte på axlarna. Ingen hjälp där.
Bilden visar bara en fjärdedel av röran. Inga fynd för mig.
Fågeldagböckerna tycker jag är trevliga. Ibland dyker det upp någon på loppis.
Det får också bli en bild på senaste fågeln jag fotat.
Getinghonung 508/Egen utflykt
Det var fågelexursion i helgen. Men tyvärr hade jag förhinder att delta. Så jag gav mig ut på en egen tur. Det blev en storskrake som hamnade i fokus. Ikväll är det dags för kurs igen. Spännande.
..










...
..
