Pics
Filmen har ökat i pris
Jag såg att filmen blivit dyr. Den kostar idag det dubbla jämfört med priset sist jag köpte. Det är nog efterfrågan som styr. Kanske kommer det att ändras. Tur att man kan hålla ner priset på framkallaren.
Min senaste framkallning i Kaffenol blev bra. Filmen var Fomapan 400 och kameran en Nikon. Jag ska nog ta en sväng i mörkrummet snart och se hur de kaffeframkallade filmerna blir där.
Missomerdan
En tripp på sjön. Motorn sluta funka men jag har åror. Synd att det är tre distans hem men det finns säkert någon som kan bogsera. Annars blir det träning 😊
Det vackra vädret
… i sydöstra Sverige består ett par dagar till. Det är mysigt att plocka blommor längs vägkanten och de pryder frukostbordet fint. Frukosten inmundigas ute. Tårta som efterrätt dagen till ära.
Senare blir det dans kring lövad stång med barn å barnbarn. Trevlig midsommar. 
Sommartankar
Det närmar sig midsommar. Flaggor, ringdans, sill och den obligatoriska supen. Det funkar bra utan den för mig. Vädret verkar bli fint så det går nog äta ute i år.
Det är snart ett halvår sedan jag slet av hälsenan nu. Den läker och blir sakta bättre. Jag kan inte gå på tå ännu men tränar vidare för att klara det. Vanliga promenader klarar jag fint.
Nu är det verkligen dags att ta några filmer då slutartiderna blir kortare under sommaren. Det har gått lite på lågfart ett tag å sen e ju mobilen en bra kamera. 

En sväng i bygden
Idag gjorde hjärtat och jag en biltur genom östra Småland. Resan gick genom Oskarshamn, Påskallavik med stopp för medhavd fika på Jungnerholmarna i Fliseryd. Gillar ni industrihistoria kan ni läsa om denna plats. Sedan fortsatt vi till Högsby för ett loppisstopp. Jag hittade ett vackert fat för en 10a.
Vi drog vidare upp mot Målilla och stannade för intag av lite kallskuret och potatissallad i Lillsjön, gott när det är varmt. Sista benet på resan blev via Kristdala till Hjorted.
En bild blev det också. 




