Ofokuserat bloggande om hästar, katter och livet i största allmänhet och fotografins för mig svindlande mystiska mysterium.
När självförtroendet fick sig en knäck ...
... satte leklusten in.
Idag är jag lite smått irriterad över att jag bara tar dåliga bilder. Inget duger att visa upp, bara skräp. Inser att jag måste lära mig min kamera bättre. Men så hittade jag något annat som distraherade, tankarna skingrades en stund, före- och efterbilder är lite kul.

Bilderna nedan är tagna en och en med en enkel mobilkamera. Sen har jag monterat dom i ramar. Originalet har natuligtvis inte ramar.

Konstnären heter Lobelia Barker
Inlagt 2008-05-01 20:34 |
Läst 8667 ggr. |
Permalink

Tycker mina bilder är gammalt skräp och inspiration är inte på topp...
I morgon ska jag göra samma sak som Lobelia gör på bilden, till skillnad från henne är det första gången jag håller i en airbrush.
Ha en trevlig kväll
Mvh rickard
Vi får hoppas på bättre skott nu när våren spirar och ljuset kommit åter. Känns skönt att kunna fokusera på något helt annat nu när det är dom det är. Imponerad över att du vågar airbrusha, du måste vara ganska duktig på att rita? Vore kul att få se skapelsen/erna. Lycka till!
Speciellt duktig att rita kan jag inte kalla mig...