2 gamla Nikkorobjektiv
Idag gick jag en runda i Malmö för att testa min Nikkor 1,4/50 mm AI från 1976 och min makro Nikkor 2,8/105 mm från 90-talet. Båda objektiv med min digitala Nikon Z6. Färgerna är varma och behaglig att titta på.
.
.
Inlagt 2021-10-02 00:38 |
Läst 1559 ggr. |
Permalink








Fin serie och jag känner igen färgerna.
AF-S VR Micro-Nikkor 105mm f / 2.8G IF-ED Nano. Det var ett av mina favoritobjektiv och det var det dyraste. Idag ångrar jag att jag sålde den när jag bytte till mindre och lättare utrustning. Jag har fortfarande min D700. En begagnad 105er kostar idag ca. 3700 d.kr. Nya nästan 7 000 d.kr. Mit andet favorit objektiv var min AF-S NIKKOR 24-120mm f/4G ED VR Nano.
Med många vänliga hälsningar från Erik.
Tack, Erik! Jag har också min D700 kvar, men denna serie tog jag med Z6. Med D700 funkar autofokus, men inte med Z6. Detta mitt objektiv är inget G och har inte Nano, utan är den enklare sorten från 1993. Jag köpte den för några månader sedan på Mattssons Foto i Lund för kr 1700,-. Mvh Wolfgang
Men det var något annat också med bilderna. Ungefär samma upplevelse som de du visade i inlägget
Tack ska Du ha, Lars-Gunnar! Jag kan känna samma sak, på grund av att jag har sålt både min Hasselblad och Leica M6. Men det var ett beslut och kändes rätt då. De är dock numera alldeles för dyra att köpa igen. Så jag har hittat ett billigare alternativ och köpt en Nikon FM2 och Nikon F2, både i fint skick. Och till dem efterhand flera gamla Nikonobjektiv 35, 50, 85 och 105 makro. Dessa objektiv passar även på min gamla digitala Nikon D700 och nya Nikon Z6. De är inte så skarpa som Leicas eller Zeiss', men har en underbar karaktär, som jag gillar. Mvh Wolfgang