WOLFGANGs BLOGG
Fotografiska Föreningen i Malmö fyller 85 år !
Fotografiska Föreningen i Malmö grundades som Malmö Fotoklubb den 4 februari 1936 och är därmed Sveriges äldsta aktiva fotoklubb. Vi är omkring 100 medlemmar och träffas varje vecka i någon form minst 1 gång, oftast flera gånger i olika grupper. I morgon öppnas vår jubileumsutställning i Malmö.
Kolla gärna vår webbsida www.ffim.se
En helg med fotoklubben
En helg med FFIM:s styrelse på vandrarhem i Röstånga som ligger söder om Skäralid.
På väg dit en fotopaus vid Stockamöllan som är en gammal industriby vid Rönne å.
Rönne å vid Stockamöllan
.
Stockamöllan
.
Industribyggnaden i Stockamöllan
.
Odensjön
.
.
I Nackarpsdalen
.
Röstånga by night
.
En annan beskärning av ovanstående bild.
.
.
Nikkor 20 mm f/2,8 Ais från 80-talet
Jag har saknat ett 20 mm, och eftersom jag gillar gamla manuella Nikon-objektiv, så köpte jag på Tradera ett 20 mm. Helt i metall och glas och med en fin mekanisk känsla. Den passar på alla Nikons kamerahus byggda efter 1976. Jag kollade även en Flektogon på eBay, men den var dubbel så dyr. Här kommer dagens testbilder med min Nikon D700.
.
.
Skärpedjupet är alltid likadant
Makro i Alnarpsparken
För 2 månader sedan köpte ett begagnat makro Nikkor 105 mm f/2,8 hos Mattssons Foto i Lund. Det kostade kr 1750,-. Det är från början 90-talet och har autofokus, men den funkar bara på min Nikon D700. Dessa makrobilder har jag fotograferat med min Nikon Z6 + adapter. Då blir nämnda objektiv manuell, men det är inget problem om man fotograferar från stativ. Jag gillar färgerna som de gamla Nikonobjektiv renderar. Färgerna är inte så krispiska utan känslomässigt mer runda, om nu en färg kan bli rund.
























