WOLFGANGs BLOGG

Fotografiska Föreningen i Malmö fyller 85 år !

Fotografiska Föreningen i Malmö grundades som Malmö Fotoklubb den 4 februari 1936 och är därmed Sveriges äldsta aktiva fotoklubb. Vi är omkring 100 medlemmar och träffas varje vecka i någon form minst 1 gång, oftast flera gånger i olika grupper. I morgon öppnas vår jubileumsutställning i Malmö. 

Kolla gärna vår webbsida www.ffim.se

Postat 2021-11-01 20:14 | Läst 1014 ggr. | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera

En helg med fotoklubben

En helg med FFIM:s  styrelse på vandrarhem i Röstånga som ligger söder om Skäralid.

På väg dit en fotopaus vid Stockamöllan som är en gammal industriby vid Rönne å.

Rönne å vid Stockamöllan

.

Stockamöllan

.

Industribyggnaden i Stockamöllan

.

Odensjön

.

.

I Nackarpsdalen

.

Röstånga by night

.

En annan beskärning av ovanstående bild.

.

.

Postat 2021-11-01 10:26 | Läst 1007 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera

Nikkor 20 mm f/2,8 Ais från 80-talet

Jag har saknat ett 20 mm, och eftersom jag gillar gamla manuella Nikon-objektiv, så köpte jag på Tradera ett 20 mm. Helt i metall och glas och med en fin mekanisk känsla. Den passar på alla Nikons kamerahus byggda efter 1976. Jag kollade även en Flektogon på eBay, men den var dubbel så dyr. Här kommer dagens testbilder med min Nikon D700.

.

.

Postat 2021-10-26 22:30 | Läst 2213 ggr. | Permalink | Kommentarer (7) | Kommentera

Skärpedjupet är alltid likadant

Det är en allmän uppfattning att en vidvinkel har ett längre skärpedjup än ett tele.
Detta stämmer om man fotograferar från samma distans.
Men om man vill ha samma storlek av motivet på sensorn oavsett brännvidd, då måste man ändra sin distans
till motivet för att få samma skärpedjup.
Bakgrunden i sin helhet kan man dock inte påverka för den ändrar sig. 
Jag har gjort en ovetenskaplig test med mina gamla manuella brännvidder  35, 50 och 85 mm.
Jag har fotograferat med min digitala Nikon D700 i fullformat och i raw och har inte bearbetat bilderna efteråt.
Bl 8 och ISO 800 på alla tre samt bordsstativ och trådutlösare.
En liten skillnad kan ses, men det beror på min manuella skärpeinställning som inte är helt exakt på så nära håll.
35 mm
50 mm
85 mm
.

Postat 2021-10-25 15:06 | Läst 1607 ggr. | Permalink | Kommentarer (6) | Kommentera

Makro i Alnarpsparken

För 2 månader sedan köpte ett begagnat makro Nikkor 105 mm  f/2,8 hos Mattssons Foto i Lund. Det kostade kr 1750,-. Det är från början 90-talet och har autofokus, men den funkar bara på min Nikon D700. Dessa makrobilder har jag fotograferat med min Nikon Z6 + adapter. Då blir nämnda objektiv manuell, men det är inget problem om man fotograferar från stativ. Jag gillar färgerna som de gamla Nikonobjektiv renderar. Färgerna är inte så krispiska utan känslomässigt mer runda, om nu en färg kan bli rund.

Postat 2021-10-24 21:48 | Läst 1473 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera
Föregående 1 ... 94 95 96 ... 197 Nästa