Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons
Annonsmarknad > Annons

Säljes: Kodak Retina II C i restaurerat absolut toppskick


Förinfo: har jobbat i över 25 år med service, underhåll och rep. av analoga kameror & optik (Rollei,Yashica,Nikon,Olympus,Zeiss Ikon,Kodak ,Canon,minolta Rolleiflex 3,5 , T, 2,8 & Rolleicord , Ikoflex, etc., småbild, mellan & storformat.

Tillverkad i Stuttgart , VästTyskland vid Kodak AG Dr. Nagel Werk.
Kodak Retina II big C type 029.
Mycket god byggkvalite !
Släpptes som modell 1957 och producerades i bara 1 år och ersatte II little c( mindre sökarbild och ej ramar i sökaren för 35,50 och 80 mm optik) och i dagens värde kostade de 1500 US Dollar !
Den har oförskyllt kallats " poor man's Leica".

Denna kameror är seriöst genomgången & kontrollerad av mig.
Yttre kosmetiskt skick är absolut nyskick.
Läderklädsel på utsidan av klappdörr trasig så tog bort den helt och lackerat metallchassi där sidenmattsvart( helt slätt och hård yta som en billack).

Centralslutaren behövde en genomgång av rengöring så att alla slutartider fungerar felfritt.Behöver endast göras vart 50:de år !!!!
Likaså självutlösaren ( ca 10 sek. fördröjning) fungerar nu felfritt.

Sen har tidigare ägare inte uppmärksammat att mekanismen för att spänna slutaren var trög eller inte fungerade emellanåt. Efter demontering och kontroll konstaterades att en viktig del var nersliten pga ovarsam användning.Funderade ut en alternativ lösning som prövades och fungerar utmärkt ! Slutaren spänns nu separat genom mantelrörelse av mässingsfärgad pigg direkt kopplad till spännarm på slutaren, på höger sida-slutaren sett framifrån. Se bild . Liknar i konstruktion som det var på tidigare Retinamodeller.
Fördel nu är att du har möjlighet att dubbelexponera och göra konstnärliga sandwishfoton !

Krage runt slutaren med inbyggd taggbandskoppling för att spänna slutaren och blixtkabelkontakt + blixtkontakt är borttagen nu.
Detta var nödvändigt för att komma åt slutarens spännarm !!!!
Alltså finns nu ingen blixtkabelkoppling längre.

Filmframdragning fungerar utmärkt och likaså det kopplade bildräkneverket.

Mätsökaren har kontrollerats och stämmer från närgräns(0,75 m) till oändlighet.
Knivskarp Rodenstock Heligon 50/2,8 optik med flerlagers antireflexbehandling där just 50 mm optiken i Retinakamerorna från 50 och 60-talet är lika god kvalite och skarp som Leicaoptik från samma tid.

Stora fördelen med Retinakameror versus Leica M modeller är att Retina har Centralslutare som är mycket pålitligare än tygridåslutare(Leica) apropå temperatur och klimat..... och tystare slutare än en Leica.

Ingen inbyggd ljusmätare på II C ( kom senare på modell IIIC) men enklast att ha en gratis ljusmätarapp i sin smartphone :
ställ in filmkänslighet rikta mot motiv och få slutartid och bländarinställning för rätt exponering.

Specifikation:
Klappkamerakonstruktion där slutare och optik fälls ut med frontdörr. Stängd dörr gör hela kameran så platt och liten att den lätt går ner i en byxficka !
Synchro Compur centralslutare: 1/500-1 sekund+ B.
EV skala (låsbar) , EV2-EV18.
Skärpedjupsskala på topp av slutare
Mekanisk Självutlösare med ca.7 sek. fördröjning.
Optik: Rodenstock Heligon 50/2,8 med 6 antireflexbehandlade linselement. Knivskarp skärpa över hela bildytan , inte bara i mitten ! Och vacker Bokeh om man skjuter med kort skärpedjup.
Ren och tydlig sökare med tydliga bildramar(35,50,80 optik) och stor , tydlig mätsökarpunkt i mitten för exakt fokusering.
Filmframdragning och bildräkneverk fungerar perfekt.
Kosmetiskt yttre skick : nyskick !
Original motskyddsskydd medföljer.
Kopia på manual(engelska) medföljer eller finns gratis att ladda ner på nätet(pdf).

Vill man ha tag i tillbehör(s/v färgfilter , försättslinser för makro+extrasökare , spirtsökare etc.) och extra optik (80 och 35 mm optik ) till just denna Retina modell finns det enkelt att få tag på nätet etc.

Som sagt, detta är en riktig diamant bland vintagekameror och 50mm Retinaoptiken är bland det bästa som tillverkats av Rodenstock och Schneider( fanns som andra leverantör av optik). Super Mint condition på allt efter nödvändig modifiering som beskrivits ovan , för att få denna kameran att leva vidare !

Mer bilder finns.
Kan skickad välemballerat.
Pris kan ev. diskuteras.

Pris: 1 750 kr kr
Märke: Kodak Retina IIC
Kategori:
Finns i: Göteborg
Annonsdatum: 2025-12-24
Annonstid: 2025-12-24 - 2026-01-23

Annonsör:
Rolleiflex-user
Bor i:
Västra Götalands län, Sverige
Medlem sedan:
2006-03-23 12:26:49  (19 år sedan)

Annonshistorik:
69 annonser,
varav 2 aktiva
För att kontakta annonsören måste du vara Fotosidan-medlem. Registrera dig här.

Tipsa en kompis Rapportera annons

Handla säkert

Vi rekommenderar Rocker för distansköp. Betala inte förskott med Swish om du inte är helt säker. Forumtråd: Aktuella varningar.
Säkrare affär: Läs Fotosidans artikel. Leta i vår databas efter stulna saker.

Senaste annonserna

2025-12-24
Säljes
Göteborg
Annonsör: Rolleiflex-user
2025-12-24
Säljes
Järfälla

Sony 35 mm FE f1,8 | 3 600 kr

2025-12-23
Säljes
Linköping
Annonsör: kejo
2025-12-23
Säljes
Mora
Annonsör: isaacnicolaj
2025-12-23
Säljes
Göteborg
Annonsör: Rolleiflex-user
2025-12-21
Säljes
Skövde
Annonsör: motofoto
2025-12-21
Säljes
Skövde
Annonsör: motofoto
2025-12-21
Säljes
Oskarström
Annonsör: Rickard Fredholm
2025-12-20
Säljes
Göteborg
Annonsör: wbuszka
2025-12-20
Säljes
Göteborg
Annonsör: wbuszka
2025-12-20
Köpes
Ystad
Annonsör: Pentaxaren
2025-12-19
Köpes
Ystad
Annonsör: Pentaxaren
2025-12-18
Säljes
Luleå
Annonsör: alfarne
2025-12-18
Säljes
Malmö
Annonsör: eyescan
2025-12-17
Köpes

Nikon F6 köpes. | 15 000 kr

Annonsör: SkanstullHobbyFoto
2025-12-17
Säljes
Göteborg
Annonsör: Andreas U
2025-12-16
Säljes
Uppsala

Gossen Digisix 2 | 1 000 kr

Annonsör: pontus.adefjord
2025-12-15
Köpes
Umeå
Annonsör: kula100
2025-12-15
Köpes
Karlstad
Annonsör: rummetovanför
2025-12-14
Säljes
LINKÖPING
Annonsör: clasjensen
2025-12-14
Säljes
Lerum/Göteborg
Annonsör: josefinedesign
2025-12-14
Säljes
Västerås
Annonsör: MelkerAxelsson
2025-12-14
Säljes
Skellefteå

SONY A7R IIIA | 13 500 kr

Annonsör: alice.susanne
2025-12-14
Säljes
Eskilstuna / Stockholm
Annonsör: Jockethorne
2025-12-14
Säljes
Uppsala
Annonsör: Carlo5
2025-12-14
Säljes
Jönköping

DJI Ronin-S | 2 800 kr

Annonsör: OscarF1
2025-12-14
Säljes
Stockholm

Sony A7CR - Svart | 24 000 kr

Annonsör: [email protected]
Visa mer
ANNONS
Götaplatsens Foto