Få ut mer av Fotosidan som inloggad
Fotosidan är gratis! Som inloggad får du smarta funktioner. Du kan ladda upp 10 bilder och få kritik på dem. Du får vårt nyhetsbrev. Du kan skapa köp&sälj annonser mm
Merläsning
Test: Boya Magic – fyra mikrofoner i en
Fotosidan testar
Plus
Boya Magic är inte bara en trådlös mikrofon, utan ett helt modulärt mikrofonsystem som riktar sig till fotografer, innehållsskapare, vloggare och mobila journalister som behöver en kompakt allt-i-ett-lösning. Pricken över i är den AI-drivna reduceringen av bakgrundsljud.
Läs mer...
Test: Haukland 7-i-1 Parka Pro – ytterplagg för fotografer i fält
Fotosidan testar
Plus
Haukland 7-i-1 Parka Pro är ett tredelat system i parkas-modell som tack vare sin lager-på-lager-funktion och stilrena design fungerar lika bra vid fotografering som i vardagen. Kombinationen är mycket motståndskraftig mot regn och kyla och plaggen känns genomtänkta och robusta.
Läs mer...
2


















10 Kommentarer
För det första rätt jobbigt att bilderna är i fel ordning. (mac/pc error skulle ja tippa på)
Har man mer än 9 filer å mindre än 99 så underlättar det å döpa dem till 01,02,03 osv. för att filsortering på PC ska funka.
Sen har glömde du bort att berätta att du la på en mask för skärpelagret till ögonen.
Själv vill jag Tacka Petra för fina tips och råd och ett trevligt initiativ att dela med sig av sina kunskaper och erfarenheter.
Av någon anledninge verkar de som aldrig vill ändra något alls vara kraftigt överrepresenterade bland de som väljer att kommentera. Varför i all världen läser ni den här sortens artiklar?
Alltid intressant att läsa Peteras artiklar, särskilt detta temat.
Som vanligt kan många inte skilja på äpplen och päron.