Bildbehandling
DXO Labs har lanserat nya versioner av Nik Collection och Photolab som ger bättre stöd för nya datorer och möjlighet till lokala justeringar. Nik Collection innehåller bland annat det populära insticksprogrammet Silver Efex Pro.
I höstas köpte DXO Labs Nik Collection från Google. Under det senaste halvåret har DXO Labs utvecklat Nik Collection så att det ska fungera med nya datorer.
Nik Collection 2018 innehåller flera olika insticksprogram för Adobe Lightroom, Photoshop och Photoshop Elements:
- Analog Efex Pro ger en analog look till bilderna.
- Color Efex Pro används för färgkorrigering och kreativa effekter.
- Dfine reducerar brus i bilderna baserat på vilken hårdvara som används.
- HDR Efex Pro gör HDR-bilder.
- Sharpener Pro används för att skärpa upp bilder.
- Silver Efex Pro gör svartvita bilder och med simulerade analoga egenskaper.
- Viveza gör lokala justeringar av färger.
Priset för Nik Collection 2018 är 50 euro fram till 1 juli, därefter är priset 69 euro. Läs mer här.
Photolab 1.2
Programmet Photolab har fått möjlighet till lokala justeringar med version 1.2. Uppdateringen är gratis för de som redan har en tidigare version. Photolab säljs nytt i två versioner för 129 respektive 199 euro.
5 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Joakim
Om din nuvarande version fungerar med din dator och ditt Adobe-program är det inte lönt att uppgradera. Den nya versionen handlar främst om att få programmen att fungera på nyare datorer.
Tusentack för info Magnus😊