Näringsliv
Corren.se uppger att Expert Sverige AB med 136 butiker lämnat in en konkursansökan till Linköpings tingsrätt.
Experts vd Magne Solberg har inte velat bekräfta konkursansökan vilket ledde till följande konversation då Corren.se kontaktade honom:
"– Vi har inte lämnat in någon konkursansökan till Linköpings tingsrätt. Jag vet inte var du har fått det ifrån.
Jag har konkursansökan framför mig. Det är en offentlig handling på tingsrätten. Ansökan är underskriven med ditt namn.
– Jag får återkomma till dig.
Men hävdar du på fullt allvar att du inte vet att en konkursansökan har lämnats in?
– Jag återkommer."
I konkursansökan anger Expert Sverige AB att de är på obestånd och saknar förmåga att betala sina skulder. Av de 136 butikerna ägs 73 av Expert Sverige AB och 63 av franchisetagare
Förra året gick konkurrenten Onoff i konkurs. Då köpte Expert 30 av butikerna med attraktivt läge. Förra året redovisade Expert Sverige AB en förlust på 318 miljoner kronor.
Även den internationella Expertkoncernen har även varit nära konkurs men räddats av ett ägartillskott på 500 miljoner kronor i vintras, enligt norsk press.
Foto: Expert Svenska AB
UPPDATERING
Under kvällen skickade Expert ut ett pressmeddelande där de berättar att sammanlagt 817 medarbetare berörs direkt av konkursen. Orsaken uppges vara flera år av förluster.
– Vi är många som arbetat hårt för att vända resultatet, men vi har inte lyckats. Det är mycket tråkigt att vi tvingas ta till en så drastisk åtgärd som att ansöka om konkurs, säger Magne Solberg, vd för Expert, i pressmeddelandet.
47 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Vad är egentligen anledningen till att allt fler börjat skriva "dem" i stället för "de" på nätet ?
Kan det vara dagens undermåliga skola ?
Haha. Så onödig kommentar, förstår du inte vad han menar eller?
Visst förstår jag, men däremot förstår jag inte varför språket på nätet alltmer börjar smittas av konstig grammatik.
Förf. till inlägget är långt ifrån ensam om att skriva dem istf de. Förmodligen kommer allt fler att anamma nätspråket med särskrivningar etc.
Fast det här hör ju inte hemma i den här tråden egentligen. Ber om ursäkt.
De är väl för att reta alla grammatiknazister kan jag tänka mig.
Om du inte gillade butiken kan du ju bara strunta i att gå dit. Varför är du skadeglad?
Min skadeglädje kommer sig av deras oblyga och övermaga sätt att genom sitt namn basunera ut en expertis som dom på intet sätt innehade. Hut går hem - till slut. En följd av att det inte bara var jag som inte handlade där.
Ok. Skönt att du är glad idag, då.
ca 42 år fick du vänta på detta, grattis, hoppas det var värt all den irritationen under tiden som gick..
Jag jobbade själv på Expert i 9 år. Jag kan ju lugnt säga att i en del butiker fanns det ytterst få "experter", medan det i andra (de mindre specialiserade) fanns personal med väldigt hög kunskapsnivå.
Tror att det har varierat väldigt från stad till stad och butik till butik om det varit kunnig personal eller inte. Mycket beroende på vilken profil den enskilde ägaren ville ha. Vissa ville bara sälja, andra vill ha nöjda kunder.
Ja, kul att några fortfarande utnämner sig själva till experter inom foto och roas av konkurser ...
Kommer detta innebära en eventuell vrakprisförsäljning av kamerautrustning?
Läser du på deras hemsida skrivs det om utförsäljning inom några veckor där.
Det som har hänt har hänt och det är tråkigt att folk blir av med jobbet...
Men om man skulle köpa en kamera från canon eller nikon nu, Vad har man då för garantier?
Du har fortfarande garanti. Lämnar du in kameran hos en fotohandlare kanske du får betala frakt och hanteringskostnader men om du skickar kameran eller går till en auktoriserad verkstad kommer de kunna genomföra en garantireparation precis som vanligt. Inköpsdatum är det enda du behöver kunna visa upp.
Total stopp i inköp sedan 2008
+1
Min åsikt också.
Det är för kortsiktigt att vara glad för att en konkurrent går konkurs och kunna handla billigt vid en enstaka utförsäljning..för i längden förlorar vi kunder på det.
Dom kanske var hyfsade på kameror, men när jag var dit för ett antal årsedan och skulle kolla högtalare så hade dom ingenting och det var innan Mediamarkt kom till.Trodde faktiskt dom skulle kånka före onoff.
Trist för de anställda...
Svenska MediaMarkt får tydligen varje år ett "koncernbidrag" från den tyska moderkoncernen (på bortemot en halv miljard kr), med avsikten att slå ut alla de andra butikerna / butikskedjorna. När de på detta osunda sätt har snedvridit konkurrensen och fått alla sina huvudkonkurrenter att konka, vad tror ni händer med priserna sedan då?
Jag håller också med både om att det vore trist ifall alla lite mindre någorlunda centralt belägna butiker försvinner, och att det blir kvar enbart stora elektronik-lador i utkanterna, och om att prisnivån vanligen låg väl högt.
Att procenten av kunnig personal var ganska låg stämmer nog också. Men det är i och för sig ingenting jag för min del har haft speciellt ont av - jag har nog aldrig varit inne i NÅGON butik där jag inte har vetat mer om saken än försäljarna. Har aldrig haft något behov av att fråga personalen om annat än leveranstider och sådant. Jag visste ju redan innan jag gick in i butiken allt jag behövde veta om produkten jag var intresserad av... :-)
Självfallet inser jag att de flesta konsumenter vill ha kunnig personal (jag också, f.ö., åtminstone om jag ska handla något som ligger utanför mitt kompetensområde - som senast: Vilken frottéhandduk är mjukast och suger åt sig vatten bäst). :-)
.
Varför koncernbidrag inom citattecken?
Det är ju ett fullständigt reko sätt att flytta resultat inom olika divisioner inom en koncern och därmed även mellan olika länder i multinationella organisationer. Globalisering i ett nötskal och det är inte osunt på något sätt att företag använder sina resurser och konkurrerar på det bästa sätt de kan.
Bara för att de förskjuter kapital till Sverige för att sänka priser och konkurrera på det sättet så betyder det inte att det inte är deras pengar. Konkurrens gör att en stark aktör kan investera genom att sälja p en marknad med låg, ingen eller minusmarginal för att öka sina marknadsandelar, på samma sätt som de kan lägga pengar på annonser och annat.
Helt sund konkurrens som gynnar oss kunder. Hur bra som helst och det finns ingen anledning att ropa på några handelshinder osv. Att det går dåligt för Expert drabbar såklart personer som är anställda där, men det kan gynna personer som jobbar på MM istället som kanske behöver anställa fler.
Absolut inget oetiskt, fult eller osunt att konkurrera genom att sänka priser nedanför smärtgränsen för vad andra mäktar med.
Lite som Nikon gör :-) på kameramarknaden och det är bra, dels för de som vill köpa Nikon, men också om man vill ha ett annat märke som då tvingas följa efter i sin prissättning.
Om de sen chockhöjer priserna när de väl skaffat sig sitt monopol s öppnar de dörren för andra aktörer istället som kan erbjuda lägre priser, så en marknadsekonomi blir självreglerande, speciellt med utökade handelszoner och det bara är två musklick och lika lätt att handla på nätet oavsett var i Europa som butiken ligger.
Jag har inte personligen köpt något på expert sedan 90 talet och det är för att dom har misslyckats med att ge kunnig personal eller att sänka priserna. Det finns inte en chans annars.
Därför att medmänsklighet passar i alla sammanhang, även på Fotosidan. Tycker rätt många av oss iallafall.
Tycker väldigt synd om de som blev uppsagda ställer till så otroligt mycket bekymmer och psykiskt lidande, inte bara för dom utan för hela familjen.
Önskar dem all lycka.
Vi som jobbar inom Expert fick inte veta något i förväg, fick ta del av informationen igår efter vi stängt butiken för kvällen, så var det för alla Expertbutiker, dock blev en del uppmanade att stänga tidigare då ett viktigt möte skulle ske klockan 18.00.
Fick inte det jobbet. Tur.
Som sagt, mediamarkt, siba, elgiganten eller whatever: de har alla duktiga och mindre duktiga säljare. Man kan inte säga att alla i en kedja är idioter. Det stämmer inte.
Internethandlare till att börja med brukar köra både bättre priser och villkor, ifrågasätta mindre och går efter: "kunden har alltid rätt", medan lallare som dessa ska skicka iväg minst lilla pryl på reparation, trots att prylarna inte varit i din ägo mer än några veckor. Liksom, de gör sina rykten själva och expert finns det verkligen föga gott att säga om. Tyvärr.
Att de slog upp massor av stora butiker nu på slutet var väl ett sista desperat försök som misslyckades. Enligt mig också det sämsta man kan göra att som service-inriktad kedja slå upp massor av gigantiska varuhus a la MM.
Så, nå. Ingen överraskning som sagt.
Jag delar din uppfattning om Expert-butikerna, åtminstone stormarknaderna har varit ruskigt trista med halvrisigt sortiment och höga priser dessutom. Överlag är stormarknaderna plågade av personal som inte kan grejerna de säljer, förmodligen på grund av bristande utbildning och att de ska försöka lära sig för många olika produkttyper antar jag.
Jag tycker mest att det är synd på de små Expert-butikerna som ofta ligger centralt. Där finns inte sällan kunnig personal, trevligt bemötande och ett bättre sortiment (eller åtminstone attityden att "vi beställer in det åt dig"). Förhoppningsvis kan de leva vidare på annat sätt än som franchisetagare till Expert.
http://nyanit.com/expert.se
:D
Men seriöst: en chockande nyhet, och det är helt klart synd om arbetarna.