Merläsning
Test: Canon RF 45 mm f/1,2 STM – Ljusstyrka och bokeh åt folket!
Fotosidan testar
Extrem ljusstyrka är lockande och kan ge magiskt kort skärpedjup – men det är ofta förknippat med svidande hög prislapp om man vill ha autofokus. Genom smarta kompromisser har Canon lyckats göra ett synnerligen ljusstarkt normalobjektiv till ett pris som passar många. Så här bra är objektivet.
Läs mer...
1
Kamerafilter: Den stora guiden till ND-filter, polarisationsfilter och kreativa effekter
Guide
Plus
Filter är praktiska tillbehör som ger dig möjligheten att manipulera och korrigera dina bilder innan de registreras av sensorn. I den här artikeln gör vi en djupdykning i filtrens värld. Idag finns det många möjligheter att skapa effekter i efterbehandlingen, men i många fall fås bättre resultat genom att använda filter direkt på objektivet.
Läs mer...
5





















10 Kommentarer
Det kanske är säkrast att mässan lämnar instruktioner kring vilka objektiv som är acceptabla, liksom på vilket sätt kameran får bäras? Ställs bilder ut bör även särskilda anvisningar tas fram så att ingen tittar på dessa på fel sätt.
https://www.fotosidan.se/cldoc/fsmagasin/kronika-backa-for-bovelen.htm
MvH
Johnny
/B
Jag hoppas att det blir många fler utställare än Canon och att utvecklingen mot att allt fler detaljister "ställer ut" hejdas.
Det jag saknat de senaste gångerna har varit litteraturen. Det har tyvärr blivit allt tunnare där över tid. Jag brukade tidigare alltid köpa kul och intressanta fotoböcker på Fotomässan så för min del går jag nog hellre till Fotografiska om de fortsatt kan hålla bra nivå på föredragen. Men de måste nog ta ett ordentligt grepp på lokalerna för det är inte OK att folk ska behöva stå igenom en hel dag med föredrag. Det är deras stora problem vid sidan av att de verkar ha någon form av identitetsproblem. Var det inte Photomarket de kallade det första gången och det var väl det minsta de försökte vara då.