Få ut mer av Fotosidan som inloggad
Fotosidan är gratis! Som inloggad får du smarta funktioner. Du kan ladda upp 10 bilder och få kritik på dem. Du får vårt nyhetsbrev. Du kan skapa köp&sälj annonser mm
Merläsning
Annons
Så förenklar och effektiviserar AI vardagen för fotografer
Annons
Som fotograf eller videograf vet du att kreativiteten ofta kommer när du minst anar det – på väg till en location, i bilen efter ett kundmöte, eller mitt under en plåtning när ljuset faller på ett sätt du inte förväntat dig. Men i ett yrke där fokus ligger på att fånga ögonblick, är det lätt att egna tankar, bildidéer eller feedback från kunden glöms bort.
Läs mer...



















12 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Hälsn.
/Janne
www.helikopterbild.se
Det skulle vara så ballt att använda en helikopter att fota i Afrika. Jag hoppas att jag kan ha med en nästa gång jag åker ner.
//Jens
Ursäkta,
det bästa jag sett idag, menar jag såklart! ;)
Både ja och nej. Syftet från början var nog att filma diskret - att placera kameran på en radiostyrd bil för att komma åt djuren i smyg utan att synas. Sen upptäckte fotografen att djuren blev intresserade av bilen och insåg att det skulle bli roliga och lite annorlunda bilder och bilen blev mer av en radiostyrd kattleksak. Jag ser tydliga kopplingar till en vanlig huskatts nyfikenhet och lekfullhet. Så länge ingen åt upp kameran så ser jag det bara som ett harmlöst och roligt tillskott. Ingen är nog så säker på vad som är mat som ett lejon skulle jag tro!
Tomas: Håller med.
Hans: Upphovsrätten är nog lite tveksam - det är lejonet som styr, men det som räknas är vem som trycker av. Och det är väl fotografen som programmerat kameran att trycka av regelbundet eller möjligen trycker av med nån radiolänk.