Nu är det bevisat att ordet "omelett" inte ger det bästa fotoleendet - det har Nikon kommit fram till i en lite annorlunda undersökning. Det bästa leendet gav det franska ordet "ouistiti".
Ett roligt experiment av Nikon har visat att den mest använda fotofrasen i Sverige, ”omelett”, inte är den bästa för att få ett strålande leende på bild. På första plats kom fransmännens fras ”ouistiti”, betydande "liten apa". Genom att jämföra fotofraser från 26 länder runtom i Europa kom den kände fotografen Peter Skjold Petersen, som deltog i experimentet, fram till vilka som är de fem bästa för att locka fram det perfekta leendet.
I experimentet fotograferades en modell när hon sa de olika ländernas fraser, under uppsikt av språk- och uttalsexperten Tim Bowen. Varje fras fotograferades med fem bilder i följd för att fånga exakt vilken effekt frasen hade på motivets leende. Bilderna analyserades sedan av den prisbelönte danske porträttfotografen Peter Skjold Petersen. Med 15 års erfarenhet av att få fram det bästa hos sina motiv betygsatte han alla länders fotofraser utifrån vilken som gav det vackraste och mest naturliga leendet.
- Som porträttfotograf försöker jag alltid hitta sätt att få mina motiv att ge mig breda, avslappnade leenden, som lyfter deras ansiktsdrag och ger dem en glimt i ögat. När jag jämförde resultaten från de olika språken syns åtminstone tre fantastiska exempel på det i de foton som tagits med den franska frasen “ouistiti”. När man säger det ordet placerar man också tungan bakom tänderna, vilket ger ett bättre foto, säger Peter Skjold Petersen om sitt val.
Jag för min del har aldrig begripit varför "omelett" skulle vara gångbart i porträttsammanhang. Jag har istället föreslagit folk att säga "gris" (griiiis). Grisen är nog lika bra som liten apa.
Pär Lundqvist, tyckte man skulle använda koskit. Det bygger lite på samma princip som det fraska ordet med ett o-ljud som drar ihop munnen före ett i-ljud som ger ett brett leende.
(* sen kan ju odet i sig ge lite muntra miner oxå..*)
Jag anser att det är dumt att be modellen säga något över huvud taget, det blir nästan alltid påklistrat leende med tomma ögon. Om det inte är ett barn som kanske tycker det är roligt att säga kamelskit eller liknande då brukar det funka bra med ett ord.
Men LER GÖR MAN MED ÖGONEN och inte med munnen. Du får inte fram någon glädje i ögon av att säga ordet omelett direkt.
Jag tycker man ska akta sig med alla dessa ord och istället försöka få modellen att slappna av, känna sig trygg och sedan bara vara en mysig och rolig fotograf.
Hej! Vi ser att du kör med AdBlock. Vi förstår att man kan ogilla annonser men det är en viktig
inkomstkälla för att driva denna sajt och täcka de kostnader vi har. Om du inte vill slå av
Adblock för just Fotosidan så stöd oss gärna genom att till exempel köpa
ett Plus-medlemskap.
13 Kommentarer
Logga in för att kommentera
(* sen kan ju odet i sig ge lite muntra miner oxå..*)
1. Ouistiti – Frankrike (”liten apa”)
2. Famiglia – Italien (”familj”)
3. Patatas – Spanien (”potatis”)
4. Marmolada – Polen (”marmelad”)
5. Zaag Eens Kaas – Holland (”say cheese”)
Hon ser t o m fransk ut när hon säger detta.
Jag brukar säga "säg ost"... Funkar ganska bra :-)
Men LER GÖR MAN MED ÖGONEN och inte med munnen. Du får inte fram någon glädje i ögon av att säga ordet omelett direkt.
Jag tycker man ska akta sig med alla dessa ord och istället försöka få modellen att slappna av, känna sig trygg och sedan bara vara en mysig och rolig fotograf.