Fler avsnitt
Hårda tider för fotografer - hur ser framtiden ut?
Fotosidan Poddradio
Kan en vandrare också bli hemmablind? Göran Segeholm träffar Mats Andrén som är på tillfälligt besök i Stockholm, men egentligen<br>
ägnar sin tid åt att vandra över halva jorden. Hittills har han tillryggalagt 14 000 kilometer <br>
<br>
Dessutom: Många fotografer misströstar över dagens<br>
ekonomiska villkor, då allt färre får anställningar och allt fler arbetar som s<br>
tändigt konkurrensutsatta frilansar. Hur kan fotograferna möta den situationen?
Läs mer...
2
Starstruck – om konsten att ta kändisporträtt
Fotosidan Poddradio
Som fotograf hamnar du förmodligen förr eller senare i ett läge där den som står framför kameran är mycket mer van vid situationen än du. Från att ha varit ”den som vet”, när du fotograferat din familj och dina polare, så förvandlas du i ett slag till nybörjare. Kanske blir du nervös. Kanske uppstår en dragkamp om vem som ska styra bilden – en kändis som vet exakt vad hen vill, eller du som har din egen idé.
Läs mer...





















10 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Ja, och det har förekommit i alla möjliga sociala medier i evigheter. Därmed inget fel med tipset tycker jag (i synnerhet som en del är rätt skeptiska till just den boken du nämner) ;)
Det är inte frågan om vad som är nytt utan vad som kan vara givande att prova på, och därmed värt att ta upp. Att många hänger på Tobias Fischer visar att de finner projektet givande.
Vi var inne på att prata om Hellesø och hans bok, men det blev inte så.Han är ett bra exempel på svårigheterna med att presentera ett sådant projekt. Jag tycker att Terje gjorde några saker rätt och misslyckades med andra. Att visa 365 bilder, en och en, i en mörk lokal innebär att en del i publiken somnar.
Det är ett symtom på vår tid. Man tjänar pengar på självklarheter och media eliten intervjuar och belönar varandra. Snälla journalister lyft blicken från ert innekaffe på söder om ni vill behålla er trovärdighet.
Ha ha, Thomas. Kan inte annat än älska ditt konsekventa motstånd mot... allt? Jag ska tänka på rådet att lyfta blicken från kaffet. Dock kan det eventuellt bli svårt att hitta personer som är *mindre* mediaelit än amatörfotografen Kersti från Enskede, men vi ska göra vårt bästa.
Angående att "tjäna pengar på självklarheter" så håller jag tummarna för att du blir sannspådd. Låter toppen.
Jag har stor respekt för ditt arbete och har köpt många av dina böcker. Exempelvis konsten att ta vinnande bilder. Även om den boken känns som om du har slagit ihop två manuskript till ett och tappar tråden halvvägs in i boken, så uppskattar jag den till den grad att jag har två exemplar. Jag tycker dock att du bevisar min test genom att använda politiskt influerade härskartekniker för att tysta kritiska röster. Men det är ju inte första gången en känd fotograf låter ekonomin gå före eventuella moraliska betänkligheter. Kritiken är inte riktad till dig som jag respekterar utan till fotosidan. Jag lider själv av dålig ekonomi och vet att räkningar måste betalas oavätt vilka moraliska betänkligheter man har privat.
Thomas, jag har inte för avsikt att tysta någon, men jag vill lätta upp tonen i samtalet. Även om jag inte alltid tycker att du har rätt så uppskattar jag din uppriktighet, har alltid gjort. Jag följt din blogg från och till, och jag har alltid tyckt att du på ett modigt sätt blottlägger din utvecklingsprocess. Det är inte alla som törs ställa de frågorna som du gör.
Jag respekterar dig som journalist och fotograf. Du och Terje Hellesö har betytt mycket för min utveckling i bild. Jag är i en resa mot mer konstnärligt fotograferande och du har bidragit till denna som föredöme och inspirationskälla.
En bild om dagen-konceptet, i lite anpassad form, kommer förmodligen från Apelles, en av de mest kända målarna under antiken (356 f.Kr.- 308 f.Kr.) . "Ingen dag utan penseldrag!" (latin: Nulla dies sine linea).
Året : en bild - ett ögonblick - varje dag hela året : uppgiften - resultatet
av Terje Hellesö (inbunden, 2008)