PrylnyttBritish Journal of Photography har träffat Olympus utvecklingschef Akira Watanabe, och bland annat ställt frågan om det går att göra en mindre kamera än E-P1. Svaret blir ett självklart - Yes, we can.
Han säger också att E-P1 bara är den första i raden av många kameror som ska tillverkas enligt Micro Four Thirds-standarden.
– EP1 klassas som en konsumentkamera. Det kommer att bli en fler modeller för övriga användare, säger han.
Det kan bli tal om kameror som liknar de vanliga DSLR-kamerorna, som Panasonics G1. Men Olympus vill inte bara locka kunder from kompaktsegmentet, utan även proffsen som kräver lite mer. Därför håller de på och förbereder en kamera med elektronisk sökare. Watanabe säger också att en ny vidvinkelzoom är att vänta till våren 2010.
Hej! Vi ser att du kör med AdBlock. Vi förstår att man kan ogilla annonser men det är en viktig
inkomstkälla för att driva denna sajt och täcka de kostnader vi har. Om du inte vill slå av
Adblock för just Fotosidan så stöd oss gärna genom att till exempel köpa
ett Plus-medlemskap.
3 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Hm, alla "proffs" som jag stött på vill ha en optisk sökare, och ingen elektronisk, skall man se på en skärm kan man ju lika gärna se på den stora : (
Dock ett steg i rätt riktning, dvs små kameror med större sensorer : )
Hoppas Minox kommer med en digital version av deras lilla : )
Mvh.