Få ut mer av Fotosidan som inloggad
Fotosidan är gratis! Som inloggad får du smarta funktioner. Du kan ladda upp 10 bilder och få kritik på dem. Du får vårt nyhetsbrev. Du kan skapa köp&sälj annonser mm
Plusmedlemskap kostar 349 kr per år
Fotosidan är gratis! Som inloggad får du smarta funktioner. Du kan ladda upp 10 bilder och få kritik på dem. Du får vårt nyhetsbrev. Du kan skapa köp&sälj annonser mm
13 Kommentarer
Logga in för att kommentera
ja det kommer det garanterat att göra.
Det handlar om hur ljusstrålarna studsar på speglarna. En bländare skulle påverka hur strålarna gårså att de inte hamnar rätt på speglarna.
Däremot går det att sätta på gråfilter.
300 mm är den fysiska brännvidden
Okej då blir det genast inte så roligt i gråadassiga dagar :-)
Kanske inte på ett Panasonic-hus, som ju saknar sensorbaserad bildstabilisering. Däremot på ett Olympus-hus med IBIS, så torde det kunna användas handhållet även med längre slutartider. Dessutom med nya E-M5, så kan ju bildstabiliseringen även fås vid video!
Likt 17.5mm/F0.95 och 25mm/F0.95 från COSINA Voigtländer, också manuellt fokuserande och utan elektriska kontakter, så verkar spegeltelet faktiskt direkt anpassat till MFT.
Bra i så fall, eftersom en kompatibilitet med APS-C skulle göra dessa gluggar onödigt stora och dyra. Sigma däremot återanvänder friskt designen, som har två nya fasta objektiv med AF på gång, vilka kommer att finnas med både MFT- och NEX-bajonett samt även sitta i företagets SD1M/2M-kompakter.
Jag uppfattar det som att objektivet är direkt gjort för micro-fourthirds. Det är väl anledningen till att objektivet blir så litet.
Om det är så litet vet jag inte. Minolta tillverkade en gång i tiden ett 250/5,6 spegeltele för småbild som var ungefär lika litet och ännu lättare (250 g). Förvisso något kortare brännvidd men å andra sidan lite större ljusstyrka.
Har objektivet AF?