Merläsning
Test: Boya Magic – fyra mikrofoner i en
Fotosidan testar
Plus
Boya Magic är inte bara en trådlös mikrofon, utan ett helt modulärt mikrofonsystem som riktar sig till fotografer, innehållsskapare, vloggare och mobila journalister som behöver en kompakt allt-i-ett-lösning. Pricken över i är den AI-drivna reduceringen av bakgrundsljud.
Läs mer...












































10 Kommentarer
Eller hur Krille! :)
Ja det här numret är ett klart lyft :)
Ska hem och läsa igenom den nu, mysigt!
//
http://ljusavtryck.blogspot.com/
Lite skämt och mycket allvar visserligen,
Men att vara guldmedlem på moderskeppet, hjälpte mig jättemycket som nybörjare.
Och nu när dom har uppdaterat sidan kan jag verkligen rekommendera 99kr i månaden.
Väldigt många bra tips.
/
En tanke som slog mig nu så här, varför har inte fotosidan mer tutorials, guider & info om Lightroom/Photoshop?
Det är ju ändå en väldigt stor bit av hela konceptet.
Kan tycka det är lite fattigt att det inte skrivs så mycket om mjukvaran.
Kanske dags att börja?
Om du vill ha fler guider så ska du nog köpa en annan fototidning. Fotosidan magasin har ett bra koncept som skiljer sig från andra. Hoppas de håller kvar vid detta. De var iallafall detta koncept som gjorde att jag valde fotosidan magasin framför andra fototidningar
/Ola
http://www.fotosidan.se/cldoc/skapa-egna-effektfilter-i-lightroom.htm
Jag hade med en bild men inte fick man reda på det. Tur att jag fick reda på det via omvägar. Tidigare har man fått meddelande om att det kommer att vara med någon bild.
Här: http://www.fotosidan.se/cldoc/skapa-egna-effektfilter-i-lightroom.htm
Tack för ditt jättesnabba svar! Jag lyckas ändå inte..... jag kan ladda ner dem men när jag ska importera filerna till LR så säger datorn bara att det blev fel i nerladdningen och programmet kan inte hitta dem. Jag gör om men får bara samma svar. Om någon har lyckats kanske jag få tips på vad jag gör för fel.
Mvh