Merläsning
Filter - en guide
Guide
Plus
Filter är praktiska tillbehör som ger dig möjligheten att manipulera och korrigera dina bilder innan de registreras av sensorn. I den här artikeln gör vi en djupdykning i filtrens värld. Idag finns det många möjligheter att skapa effekter i efterbehandlingen, men i många fall fås bättre resultat genom att använda filter direkt på objektivet.
Läs mer...
5
Vi kör igång omgång sex av Emma och Görans populära 12 månaders fotokurs
Fotosidan Akademi
Vi kör igång omgång sex av denna populära kurs. Missade du förra så har du nu chansen. Du älskar fotografi. Men nu behöver du en utmaning för att komma vidare. För dig har Emma Svensson och Göran Segeholm gjort en onlinekurs som går varje vecka under ett helt år (utom jul- och nyår). Totalt 50 kurstillfällen! Start 6 oktober 2026.
Läs mer...
Vi känner på Pgytech CreateMate Card Reader Case
Fotosidan provar
Plus
Fotografer som rör sig mellan olika miljöer, har flera kameratyper och fotograferar mycket kan tycka att det är en utmaning att hålla reda på alla minneskort. De är små och försvinner lätt, olika enheter har olika typer av kort, dessutom behöver de skyddas från damm och fukt. Pgytech har med sin CreateMate Card Reader Case kombinerat en robust förvaringslösning med ytterligare en produkt som behövs när man ska ta hand om bilder på språng: en högpresterande kortläsare med inbyggd kabel.
Läs mer...
1
Test: Fujifilm Instax Mini Evo Cinema – Tålamodsprövande tidsmaskin
Fotosidan testar
Plus
Fujifilm har gjort det till sin grej att blanda ett gammalt filmarv med toppmodern teknik. De har med sin retroinspirerade designen också hittat en nisch där bildskapandet har möjlighet att kännas mindre som teknik och mer som ett kreativt hantverk. Kan hybridkameran Fujifilm Instax Mini Evo Cinema finna en plas i kameraväskan eller är det främst en dyr leksak?
Läs mer...


















8 Kommentarer
Det är ju sant att det är jag som tar fotot och det är mina ögon som vill berätta vad de ser.
Nu ska jag börja släppa på hämningarna och se om jag kan finna min stil och utsnitt.
Trots allt, så är fotografering jättekul :)
mvh Cecilia
http://www.dagensnyheter.se/DNet/jsp/polopoly.jsp?d=1058&a=749848
Tänk vad det svänger. Jag som lutar allt vad jag kan...
Sist var det väl artikel nr. 5 - har jag missat sexan?
Och jag förstår hur du menar, Cecilia. Man tänker ibland så mycket att det nästan blir jobbigt när man ska ta en bild... Ibland vet man inte vad som är ut och in, och tappar känslan helt. Men det tror jag är för att man är ovan. När man blir bättre vågar man säkert "släppa taget" mer :)
Jag läste en artikel nån gång om en fotograf. Han sade att han till slut slutade att hela tiden tänka på vad han skulle göra med sitt fotande, och det var då "alltå lossnade och saker började hända".
Själv märker jag ofta att att jag ser en vy och bara kan känna den rätta vinkeln. Provar då en annan och märker, nästan vet, att den här är den vinkel och det utsnitt jag vill använda mig av på motivet. Det är en härlig känsla när det här fungerar :)
Urban: Om jag minns rätt så innehöll avsnitt sex en inköpt bild som var bärande för hela texten, så Kamera & Bild hade inte rättigheterna att låta Fotosidan publicera artikeln i sin helhet. Avsnittet handlar om skuggor.
Mikael