Merläsning
Annons
Så förenklar och effektiviserar AI vardagen för fotografer
Annons
Som fotograf eller videograf vet du att kreativiteten ofta kommer när du minst anar det – på väg till en location, i bilen efter ett kundmöte, eller mitt under en plåtning när ljuset faller på ett sätt du inte förväntat dig. Men i ett yrke där fokus ligger på att fånga ögonblick, är det lätt att egna tankar, bildidéer eller feedback från kunden glöms bort.
Läs mer...





















6 Kommentarer
Logga in för att kommentera
Jag förstår inte riktigt kopplingen till artikeln.
Det är en post som varit ute i grupper på fb, och tydligen kände sig en av de fotograferade kränkt, så han gav fotografen stryk och krossade hans kamera. Han tog lagen i egna händer så att säga, redan innan något publicerats.
Aha.
Jag antar att Facebookpöbeln visade sitt gillande av misshandeln.
Finns inte mycket pöbel i de fotogrupper jag är med i. Detta var i ”vintage lenses” tror jag, för den som drabbats hade en Ricoh kompakt bad jag kommer ihåg. Nej det var inga gillanden över huvud taget, men det blev lite diskussion och varningar tror jag.
Det låter bra att det finns vettiga människor också.