Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Fågelidentifikation

Tackar!

Här är mer överblick om det kan vara till hjälp.

Bilden är tagen 2008-08-30, 19_32_17.
 

Bilagor

  • IMG_2873 -2.jpg
    IMG_2873 -2.jpg
    64.9 KB · Visningar: 316
Hittade faktiskt 2 bilder från sidan också!
 

Bilagor

  • IMG_2871.jpg
    IMG_2871.jpg
    61.8 KB · Visningar: 315
  • IMG_2872.jpg
    IMG_2872.jpg
    64 KB · Visningar: 323
Vad är detta för fågel? Fotad vid Grand Hotel i Stockholm.

Jag trodde det var en fiskmås, men det verkar inte stämma. Har även jämfört med gråtrut och skrattmås.
 

Bilagor

  • fågel.jpg
    fågel.jpg
    20.8 KB · Visningar: 270
Är detta en gräsand som är albino, eller kan det vara nåt annat? Det fanns bara en sådan och massor av vanliga gräsänder. Väldigt fin tycker jag den är i alla fall.
 

Bilagor

  • and.jpg
    and.jpg
    38.2 KB · Visningar: 1,917
Är detta en gräsand som är albino, eller kan det vara nåt annat? Det fanns bara en sådan och massor av vanliga gräsänder. Väldigt fin tycker jag den är i alla fall.

Det är en mignonand, en vit variant av gräsand. Dom är från början framavlade i Kina.

Ser även ut att vara en hona då den saknar knorren som hanarna har på stjärten.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto