Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Överexponerade bilder

Produkter
(logga in för att koppla)

Joachim

Aktiv medlem
Har ett konstigt problem som jag inte sett uppträda tidigare.
De bilder jag tar är korrekt exponerade i kameran, (30D) men då jag tankar över de till datorn och plockar upp de i Adobe Bridge, visar de en överexp på i många fall +3.0 och ibland mer.
Bilderna ser oftast bra ut då jag justerar exponeringen, men själva händelsen är mystisk.

Har ni några förslag?
Handhavandefel kanske? ;)
 
Det där har jag också råkat ut för.
Har oftast skett när jag tagit en bild på en person eller liknande i mörk omgivning.

Verkar som att PS räknar om exponeringen helkonstigt ibland.

Som du skriver blir bilden bra om man ställer om exponeringen till de värden som var under fototillfället.
 
Ser perfekta ut.
Då kan man dra slutsatsen att något i Adobe Bridge krånglar?

Jag använder kalibrerad skärm.
 
Joachim skrev:
Ser perfekta ut.
Då kan man dra slutsatsen att något i Adobe Bridge krånglar?

Jag använder kalibrerad skärm.

Har du en gammal version av Bridge - äldre än 30D? Plåtar du RAW så behöver du i så fall uppdatera mjukvaran, Canon ändrar på CR2/RAW formatet lite då och då, senast nu då 450D släpptes.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto