Annons

Ansluta till Nikon Capture Control

Produkter
(logga in för att koppla)

czappa

Aktiv medlem
Nyss inköpt D2Hs och Har Capture Control 4.4.2 installerad i datorn. Den hittar inte kameran. Varför? Har sett till att kamera står på PTP. Och datorn i sig hittar kameran. Men inte Capture Control.
Kan det kanske ha att göra med att jag har operativsystemet Vista 64bit?
 
Det kan det mycket väl vara.
Jag har haft enoooorma problem med att få min D90 att styras med hjälp av datorn. Visst, jag har lyckats, men bara ungefär ett av vart 20e försök. Och det är med exakt samma inställningar varje försök.
Har testat med flera olika program; Nikon Capture Control, Breezesys DSLR Remote och remoteprogrammet som finns till iPhone. Dock är det inte jämt som det ärsjälva datorprogrammet som buggar ut, utan även själva kameran. Ofta direkt när jag kopplar in den i datorn så flimmrar övre displayen till i nån sekund för att sen se ut som den brukar göra (som den brukar göra i urkopplat läge alltså).

Faaast om det har med just 64-bit OS att göra vet jag inte. Har testat hemma med både Vista och w7 (båda 64bit) och även på jobbet. Dock vet jag inte om det är 32 eller 64 på just den datorn jag körde där.
Har också googlat runt en hel del, men aldrig hittat nåt av intresse. :\
 
Detta svar fick jag från Nikon USA: Thanks for your inquiry, compatibility and support for Nikon software running on a Windows 64-bit system is under review by the Nikon Quality department. At this time we do not have any time table on when we will or if we will issue drivers and software support for this new system.


Och Nikon Sverige sa: Vi kan inte garantera kompabilitet mellan Nikon Capture 4 och Windows Vista 64-bitar. Inget sådant stöd är heller att vänta, då Capture 4 är ersatt av Capture NX och Camera Control Pro. Inte heller dessa är kompatibla med Vista 64-bit i dagsläget.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto