Install the app
How to install the app on iOS
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Du använder en lite för gammal webbläsare, du bör uppdatera den.
Betydelse vilket macro
- Trådstartare KoDanne
- Start datum
Per_tissen
Aktiv medlem
50 eller 90 som porträttobjektiv beror mycket på vilken typ av porträtt du tänkt dig, längre än ~100mm skulle jag avråda från som du inte har en småbildssensor eller fotar med film. Sigmas 70 mm kan nog vara en bra kompromiss och recensionerna om den har ju inte direkt varit avskräckande.
Bilderna nedan är tagna från drygt 2 meters håll med 150mm, 85mm respektive 50mm för att ge ett hum om utsnitten.
EDIT: Bilderna är tagna med en Caonon EOS 350D således en liten sensor.
Bilderna nedan är tagna från drygt 2 meters håll med 150mm, 85mm respektive 50mm för att ge ett hum om utsnitten.
EDIT: Bilderna är tagna med en Caonon EOS 350D således en liten sensor.
Bilagor
frwe
Aktiv medlem
50 kan vara litet kort brännvidd för porträtt, själv blir det nästan alltid brännvidd runt 100 eller längre. Vad gäller macro beror det till stor del på vad du skall fota. 50 funkar bra för stillastående motiv, t ex blommor. Vid längre brännvidd kan det bli svårt att ”hålla rent”, att inte få saker i vägen. För insekter däremot är det bättre med längre objektiv, du behöver inte gå lika nära. Min erfarenhet är att insekter ofta sticker iväg om ljuset på dem ändras snabbt, t ex om du råkar skugga dem. Själv använder jag numer Nikons 105a med VR och är grymt nöjd. /FW
Zotamedu
Aktiv medlem
Re: va trevligt
Jag har ett Tamron 90mm 1/2.8 macro. Det är mycket objektiv för 4000 men det kan inte mäta sog med Nikon 105mm VR.
Ja du har en liten sensor och inte en småbildssensor. Vad jag vet är det bara Canon 1d, 5d och Nikon D3 som har sensorer som motsvarar småbildsformatet eller full frame som det nu kallas.KoDanne skrev:
Med så många engagerande svar *glad* det verkar som om ni är överrens om att om man håller sig runt 90 så har man ett hyfsat "allround" objektiv.
Förmodligen kommer det att bli mer marco än porträtt.
Jag har en d70s är det en liten sensor?
Jag har ett Tamron 90mm 1/2.8 macro. Det är mycket objektiv för 4000 men det kan inte mäta sog med Nikon 105mm VR.
Similar threads
- Svar
- 7
- Visningar
- 2 K
- Svar
- 41
- Visningar
- 8 K
- Svar
- 30
- Visningar
- 6 K






