Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Bildstilar (picture styles), bra sida

Produkter
(logga in för att koppla)
Jo, det är lite småkul med bildstilar, i alla fall om man använder dom i DPP på råfiler. I kameran passar dom däremot inte speciellt bra tycker jag eftersom stilarna är så nischade mot speciella motiv.

Det hade varit roligare om dom hade gjort imitationer av gamla filmtyper som Velvia, Tri-Ex osv.

De bildstilar som finns nu känns väldigt mycket "amerikanskt greeting card" med överdrivna färger eller nostalgiska färger.
 
Om du söker emuleringar av gamla filmtyper så finns ett underbart plugin från Alien skin som heter Exposure (http://www.alienskin.com/exposure/index.html). Finns Velvia med olika ISOtal, Tri-X, och massor med flera. Kostar dock en del.

Här är en färgbild som redan var väldigt färggrann, men jag använde (tror det var Velvia ISO 500) pluginet för att förstärka dessa ytterligare.

http://www.fotosidan.se/gallery/viewpic.htm/766220.htm?set=lp

Här är en svartvitbild där jag också använde mig av pluginet (tror att det möjligen kan ha varit Tri-x ISO 3200).

http://www.fotosidan.se/gallery/viewpic.htm/787592.htm?set=lp
Mvh

David
 
Man bör nog se till att originalfilen inte är "förstörd", dvs lägga på stilar mm i efterbearbetningen.

Jag kör rå hela tiden, men det är många som jobbar med stilar o fotar jpg som verkar nöjda så.

Ang Velvia har jag köpt fred mirandas velvia och för svartvitt/sepia hans B/W plugin. Båda är användbara, helt klart.

Roine
 
Ja, jag har Fred Mirandas b/w-program som är bra även om det är lite yxigt gränssnitt. Läste också om Alien skins i tidningen Proffsfoto där programmet hyllades. Synd att det är lite dyrt bara.
Det är väl knappast tänkbart att Canon skulle börja med liknande bildstilar. Gissar att jappsen och jänkarna är mer inne på disney-stuket...
 
ANNONS
Götaplatsens Foto