Annons

Bildstorlek

Produkter
(logga in för att koppla)

pliljeholm

Medlem
Skall leverera ett bildreportage till en reklambyrå. Bilderna skall ha storleken 800 x 600 pixlar med 72ppi. Hur snabbast göra om bilder i photoshop till önskad storlek och med bästa kvalité. Utan att ändra på bildens befintliga proportioner. Går det eller måste jag beskära?
 
pliljeholm skrev:
Går det eller måste jag beskära?
Då måste du först tala om vad bilderna är i för format nu om det skall gå att svara på.

"Fit image" under Filter är en bra funktion som låter dig skala om utan att bry dig om roteringen.
 
Har Du fotat med en digitalkompakt så kan du behålla propotionerna - bara att skala ner, men om du fotat analogt, eller med en DSLR måste du beskära.
 
jimh skrev:
Då får du ju rätt proportioner direkt.

Okey, vilken lustigkurre har stulit Jims morgonkaffe? ;-)

Åsido; Proportionerna är ju annorlunda precis som Janne säger – 3:2 för småbild och 4:3 för 800x600.

Snabbt och enkelt: Välj beskärningsverktyget, fyll i uppgifterna om bredd, höjd och ppi och beskär. Då är proportionerna låsta medan du experimenterar med utsnittet.

Enda sättet att behålla proportionerna är att lägga någon typ av kant i överkant, underkant eller både och. Även detta fixar beskärningsverktyget i ett svep om det behövs. Välj den bakgrundsfärg du vill ha innan du sätter igång bara.
 

Bilagor

  • bild-3.gif
    bild-3.gif
    8.9 KB · Visningar: 239
ANNONS
Götaplatsens Foto