Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Canon Digital Ixus 400?

Produkter
(logga in för att koppla)

aknot

Ny medlem
Kan man ändra sluta tiden så när man ta på tex en bil som rör på sig så ser det ut som den köt fortare än vad den igentiligen gör om ni förstår? Lr om man tar tex en bil på en bil som brunar så ska man ju kunna se att hjulet roterar o inte står precis stilla? Kan denna kameran ändra slutartiden: Canon Digital Ixus 400

Mvh Timmy
 
En kompletterande upplysning.

Enligt svenska bruxen sid 71 kan man välja "läget för lång slutartid".

Tyvärr kan du inte ändra bländaren. Du blir tvungen att kontrollera på skärmen hur stor den eventuella överexponeringen blir.
 
aknot skrev:
Vilka kameror kan man ändra slutartiden på da för ca 5000:-
Kolla med Canons s-modeller eller Olympus, fast lika små som Ixusarna är de inte.
Har en 400 som jag är ganska imponerad av. Några manuella inställningar på den samt RAW skulle varit en jättehit. Det kommer...helt säkert.
 
Jag har en Canon A70, där finns manuella inställningar, M, Av, Tv mm.

Tar dessutom bra bilder.

Mvh Martin
 
ANNONS
Götaplatsens Foto