Annons

Canon Eos 5D Mark II är läckt -eller?

Produkter
(logga in för att koppla)

Dadigan

Avslutat medlemskap
Hej alla.
Jag satt och surfade i eftermiddags och kom till den här sidan: http://www.digitale-slr.net/showthread.php?t=502132

Efter att ha kollat på bilderna i photoshop (de har t.o.m korrekt EXIF-information) kunde jag nästan svära på att detta var den nya Eos 5D. Jag var mycket nära att börja skriva extatiska inlägg i forumet men så besinnade jag mig och surfade vidare vilket ledde till följande (tyvärr) :

http://bildupload.sro.at/a/images/1-making of 5D markII.gif
http://bildupload.sro.at/a/images/1-vorne.gif

Tänk att någon vill lägga ner så mycket arbete för att få fram detta...
Summa sumarum: om det inte kommer från Canon är det fejk...
 
Var inne och tittade på tråden igår. Riktigt bra fake faktiskt, en av de bättre jag sett. Men egentligen, det är bara att vänta och se, det är ju inte som att någon kommer kunna köpa den före den är släppt iaf, så vem orkar egentligen spekulera så himla mycket.
 
Varför inte? Personligen tycker jag att Canon borde börja spara på lite siffror för lite olika serier.
 
Dennis_R skrev:
Varför inte? Personligen tycker jag att Canon borde börja spara på lite siffror för lite olika serier.
Det är ju sällan Canon har samma nummer på en amatörkamera om det inte endast handlar om en mindre skillnad. I vissa fall så kan det ju dock vara positivt. EOS 300 var ju en av de mest sålda (nybörjar)kamerorna och då var det kanske en idé med att behålla numret.
Beteckningen 1 har ju alltid varit namnet på proffserien och det börjar bli en djungel. Tex tre varianter av Canon F1 sedan EOS 1, EOS 1N, EOS 1N RS, EOS 1V, EOS 1D, EOS 1D MkII, EOS 1 Ds, EOS 1DMkIIN, EOS 1 DsII, EOS 1 D MKIII.

Från början fanns det 600-serien, sedan började kamerorna på 5 (EOS 5, EOS 50, EOS 500, EOS 5000). Sedan på 3. Varför inte fortsätta på 4 när den senaste amatörkameran heter 400D?
Canon EOS 5D uppföljare bör heta 4D som jag ser det. Troligtvis blir den bättre än 5D på det mesta även om 5D redan nu är OK.
 
Pet..pet.. Du glömde 10/100/1000-serien ;)

Men de har ju haft både 7- och 850 på uddamodellerna.

2-serien fick en hastig början och ett lika hastigt slut? 20D.... Men var å andra sidan en logisk efterföljare till 10D.

400D/40D/4D låter som en serie för Canon.
 
Jo men de klart det blir rörigt om man tar med alla kameror Canon tillverkat i historien. Jag tycker bara det blir mer rörigt om de använder en ny siffra på en kamera som är samma som en annan fast nyare och bättre. Jag tycker det blir hur smidigt som helst. Från "bäst" till "sämst" (berror iofs på vad man skall göra men ni fattar)

1Ds, 1Ds Mark II
1D, 1D Mark II, 1D Mark II N, 1D Mark III
5D, 5D Mark II
30D
20D
400D


Jag hadde personligen hellre sett en 20D Mark II än en 30D. Och att Canon sparade benämningen 30D till en kamera som är av helt annan typ om du förstår vad jag menar.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto