Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 379 kr per år

Annons

Den STORA fotopapperstråden!

Produkter
(logga in för att koppla)
Jag tycker den ser ganska bra ut på matt, med pro platinum får man nog permanenta brännskador på ögonen.
Ja, just denna bilden blev faktiskt väldigt bra på matt måste jag säga.

Men jag tror inte det finns någon risk för permanenta brännskador på ögonen om man skriver ut den på Pro Platinum, nä 😉. Svärtan i (framförallt) himlen blir djupare på Pro Platinum, men nu har jag ramat in denna utskrift, så den lär väl bli hängande (ett tag i alla fall).
 
Antar att du använde din egen profil för utskriften?
Ja, det gör jag. Det var den profilen jag lyckades med bäst, faktiskt.
Det gör att behovet för blanka papper blivit ännu mindre.
Det är jag inte riktigt säker på i o f s. Kanske kan man klara sig utan blankt (glossy) papper, men inte utan ä lusterpapper.

Svärtan man får i ett lusterpapper är vida överlägset den svärta man kan få på ett matt papper (enligt mitt menande), rätt eller fel.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto