Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Elements eller Lightroom

Produkter
(logga in för att koppla)

DanielTjader

Ny medlem
Har en fundering angående fotoprogram, vilket som är bäst lämpat för Raw foton.

Ska införskaffa ett program för hantering och behandling av råfilerna och behöver tips från nån med lite mer vana vilket av Lightroom och Elements som är bäst och mest lättarbetat?

Tacksam för tips.

/ Daniel
 
Lightroom helt klart. Har båda programmen och vid katalogisering & RAW bearbetning så är Lightroom helt enkelt överlägset.
 
Elements är bra för vidare bildmanipulering. Dock har den begränsade verktyg i RAWhanteraren och efterarbetet sker i 8 bits.
 
En sak jag saknar i Lightroom (säg nu inte att den finns :)) är ansiktsigenkänning.
Det vore smidigt att ha.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto