Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

fa-2

Produkter
(logga in för att koppla)

Ström

Aktiv medlem
Hej!

Vet någon vad koden PA-2 betyder?

Den visas i displayen när jag slår på min D60, kameran verkar funka dock....

/Henning
 
Senast ändrad:
Henning detta är en vild gissning. Har ingen koll på D60 överhuvudtaget egentligen, men jag tänker på vad "PA" står för på min 20D.
Där är PA 2=Parameter 2, ett inställningsläge där jag kan välja olika alternativ att "förbehandla" bilden på olika sätt redan i kameran. Exempelvis mer/mindre kontrast, skärpa, färgmättnad.

Kan det vara samma på din D60?
 
Japp

det stämmer, jag kom på detta också efter ett tag, har nyligen börjat prova denna funktion, visste bara inte att den visades i displayen!
 
ANNONS
Götaplatsens Foto