Annons

Fabriksinställningar till D80

Produkter
(logga in för att koppla)

etana

Avslutat medlemskap
Jag är lite osäker på var man fabriksinställer kameran så att bl.a. ISO inställningar återställs. Även alla andra inställningar. Jag skulle hellst vilja att kameran återställdes varje gång jag startar om den.

Om detta inte är möjligt - kan någon berätta vad grundinställningarna för ISO, WB, mfl..

Jag har råkat ta alla semesterbilder från SanFrancisco i 1600 ISO så det blev ju inte så lyckat. Vill inte riskera att samma händer igen. Någon inställning är fortfarande fel för att bilderna blir inte lika bra som innan jag började pilla med dessa inställningar.

Så fabriksinställningarna skulle vara kul att få tillbaka!
 
På min D-50 återställer man genom att hålla nere två knappar samtidigt. Det kallas i min (engelska) handbok för "Restoring default setiings". Jag gissar att något liknande finns på din kamera.

Har du kvar handboken? Om inte, finns den på nätet.

Per.

Edit: Japp, det finns på din D80 också, jag kollade handboken. Håll inne "+/-" och "AF" samtidgt. Sid 44 i http://www.nikonusa.com/pdf/manuals/noprint/D80_noprint.pdf
 
Senast ändrad:
ANNONS