Instämmer i Mipert inlägg.
Vill bara nämna att mitt inlägg (se tidigare) endast avser riktiga provtryck, CMYK och Postscript då vi jobbar med reklam och tidningar.
Vi jobbar således med bilderna i CMYK läge (europaskalan, glättad) i PH för att kunna påverka/ redigera tryckbara färglager etc på ett traditionellt sätt.
Har personligen aldrig printat "en bild för användning" på en bläckstråleskrivare mer än då vi gör montrar, storbild mm. Men även där anv. vi ovan nämda inställningar och printar via RIP.
Huruvida sRGB, aRGB eller CMYK i PH påverkar slutresultatet synbart är ju svårt att säga på en stortavla då många andra faktorer kommer till.
Kanske bör tillägga att samtliga våra bilder är monterade i QuarkXpress eller andra layoutprogram före utskrift vilket också påverkar ev. utskriftsinställningar.
För vanlig skiss etc använder vi HPs bläckstråleskrivare utan postscript men den kvalitetsnivån blir ju mer en skärmdump =).
Hoppas jag inte rört till det för dig som gör bilder för eget bruk, då är säkert RGB alternativet bäst, vilket det nu var...a eller s..