Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Funkar inte!!

Produkter
(logga in för att koppla)
Behöver lite hjälp - har köpt en Interfit Studio Flash Transmitter, Ir-sändare, till min EOS 5D. Ir-sändaren funkar inte i blixtskon, men handhållen. Antar att problemet ligger i kontakterna på kamera/sändare. Ska jag isolera sändarens kontakt? Eller finns det några andra lösningar för att få det funka.
 
Låter mycket konstigt. EOS 5D har inte annorlunda blixtsko än t.ex. 1D MkII..och jag har en Interfit IR-sänadre som fungerar utmärkt. Har du prövat den i med en annan kamera?

Jag upplever sändaren som ganska dålig, även om den fiungerar. Man kan inte stå för nära, då löser den inte ut blixtarna.
 
Barnsligt enkelt faktiskt - gjorde som Jesper påpekade och backade två steg!! Stod alltså för nära blixtarna. Förklarar i och för sig inte varför den funkade handhållen!!
 
ANNONS
Götaplatsens Foto