Install the app
How to install the app on iOS
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Du använder en lite för gammal webbläsare, du bör uppdatera den.
Köpa Nikonobjektiv utomlands?
- Trådstartare johanpehrson
- Start datum
ND300
Avslutat medlemskap
Det jag undrade mest här va ju om service mm gäller när man köper Nikon prylar utomlands.
Ska se till att få det gula World Wide Warranty ifyllt i butiken.
Kan ju ringa Nikon o kolla med dom oxå vad som gäller ang service.
Service borde gälla i Sverige med en World Wide Warranty? 1-2 år? Vet faktiskt inte.
Personligen hade jag bara testat sakerna noga i utlandet och bara kollat så allt fungerade. Ser allt bra ut hade jag lämnat kvar kartongen och tagit med objektiv och World Wide Warranty om den gäller. Annars hade jag kunnat strunta i den också, de gäller ändå säkert bara 1-2 år och man ska ha otur om objektiv pajar under garanti tiden.
Skulle man ändå få problem service inte gäller i Sverige så är det egentligen bara skicka den från Sverige. Man tjänar in flera tusen på köpet och de pengarna kan i så fall kanske användas till frakt och annat utifall om man får problem och om garantitiden fortfarande gäller.
Själv har jag bara ett objekt och som är köpt i Sverige för nåt år sen och den fungerar fortfarande bra. Åker jag iväg utomlands, har pengar, och det är mycket biligare än i Sverige så kommer jag nog köpa loss en två.
Angående tull på Arlanda, jag har rest ganska mycket och oftast då bara landat sent på natten eller tidigt på morgonen har inte en enda gång sett nån skyllt med TULL eller liknande. Efter att ha landat (på terminal 2 eller om det är 5) så har det i princip bara varit passkontrollen och precis bakom det bandet för plocka upp väskorna och sen bara gått ut.
Flygplatsens kontroller är nog i första hand bara kolla att man inte smugglar in droger och vapen. Detta sker då främst utomlands samt på Arlanda innan väskorna kommer upp på bandet. Under marken rönkas efter vapen och hundar som springer på band och sniffar efter droger.
Har sett Bangkok Hilton.
sarnor
Avslutat medlemskap
Angående tull på Arlanda, jag har rest ganska mycket och oftast då bara landat sent på natten eller tidigt på morgonen har inte en enda gång sett nån skyllt med TULL eller liknande. Efter att ha landat (på terminal 2 eller om det är 5) så har det i princip bara varit passkontrollen och precis bakom det bandet för plocka upp väskorna och sen bara gått ut.
Då har du förmodligen rest inom Schengen-området (de flesta EU-länder plus några till), då passerar du inte någon tullkontroll. Bara om du reser från ett land utanför Schengen (ex. USA) är du tvungen att passera en tullkontroll, men då bara där du först landar (om du byter flyg längs vägen).
ND300
Avslutat medlemskap
Då har du förmodligen rest inom Schengen-området (de flesta EU-länder plus några till), då passerar du inte någon tullkontroll.
Om Asien ingår i schengen-området, så ja, då har har jag rest inom schengen-området.
Jag har mellanlandat ibland för byta flyg, då har jag i princip bara haft kameraväskan och annat som kan tas in i planet. Incheckade bagage har checkats in hela vägen.
Ska tilläggas att det inte varit tull där jag mellanlandat eller sett till då heller, endast säkerhetskontroller, till exempel London Heathrow. Det kollas bland annat då efter vapen och sen är man direkt inne på terminal-5.
Före den säkerhetskontrollen finns ett ställe där de som har handlat dryck måste igenslutas i speciella plastpåsar. Detta är ingen riktig kontroll eftersom de som inte hade dryck kunde gå vidare till själva säkerhetskontrollen. Vid själva säkerhetskontrollen blir man av med eventuella dryck om man inte slutit igen det i speciella plastpåsar.
Senast ändrad:
sarnor
Avslutat medlemskap
Då har du varit väldigt ouppmärksam. Tullen är där du väljer mellan rött, blått och grönt, finns på alla flygplatser. På Arlanda är det precis innan du kommer ut i ankomsthallen, efter väskbanden. Det brukar dock vara ganska händelselöst om när du passerar, om de inte väljer ut dig för kontroll (eller du frivilligt väljer rött).
ND300
Avslutat medlemskap
På Arlanda är det precis innan du kommer ut i ankomsthallen, efter väskbanden. Det brukar dock vara ganska händelselöst
Tullen finns säkert där men precis som du säger är det rätt händelselöst. Har själv aldrig lagt märke till eller blivit stoppad av nån tullare.
Brukar ha med mig både sprit samt 5-6 limpor cigaretter. Vet inte om jag hållit mig under gränsen vad gäller sprit men cigaretter limporna har varit mer än det tillåta. Allt det har tagits i incheckade bagage, men ska jag handla objektiv hade jag inte vågat ha det bland incheckade bagage då det alltid finns risker med att de kan skadas under transport om man har den oturen. I handbagage skulle jag däremot kunna ha med både en och två objektiv.
Man ska inte uppmana till smuggling, var och en får fatta egna beslut för vad de vill riskera.
Similar threads
- Svar
- 22
- Visningar
- 8 K
- Svar
- 19
- Visningar
- 3 K
- Svar
- 26
- Visningar
- 8 K
- Svar
- 9
- Visningar
- 3 K






