Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 379 kr per år

Annons

Köpa Ny Kamera?!?!

Produkter
(logga in för att koppla)

martinnn

Avslutat medlemskap
Jag är en riktig nybörjare när det gäller kameror och fotning men har fått upp ett väldigt intresse för det och vill köpa en systemdigitalkamera.
Jag skulle gärna vilja ha tips på bra och prisvärda kameror som då inte kostar allt för mycket.

Tack på förhand, martin
 
Pentax K100D/110D, Nikon D40, Olympus E400.
Kanske lite kort svar, själv är jag nöjd med min Pentax K100D och tror du blir nöjd med någon av dom nämnda kamerorna. Viktigast tror jag är att du känner på kamerorna i en affär så du kan trivas med den(vikt och grepp mm). Gå till bibblan och läs Foto:s tester (Kamera&bild oxå om du hittar den). Läs vad andra har skrivit i tex den här rubriken (Köpråd). Det finns oxå tester på nätet men dom är ibland dåliga eller ofullständiga.
 
tycker det var alldelles perfekt svar, tack så mycket för detta, jag ska kolla in de där böckerna, lär mig säkert mycket där.
tackar så mycket
 
ANNONS
Götaplatsens Foto