Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 379 kr per år

Annons

Kortläsare och CF kort

Produkter
(logga in för att koppla)

Falkman

Aktiv medlem
Har i datorn en Apacer AE161 kortläsare och om man kollar specen så funkar den med Compact Flash-kort typ I/II. Apacers hemsida och specs

Nu äger jag en Nikon D300 och vill investera i ett snabbare och större CF kort typ III eller IV. Kommer kortläsaren att funka med dessa minneskort? Eller måste man investera i en ny kortläsare?

Mvh
Sven
 
I princip alla moderna CF-kort är typ 1, oavsett om de heter "Extreme 4", "Ultra 73" eller nåt annat med en siffra i namnet.
 
Tack för svaret Erland! Kollade lite noggrannare på Dustins hemsida och såg att det står typ 1! Ett 4 gigs Extreme III kort är nu beställt :)
 
ANNONS
Götaplatsens Foto