Annons

Låsta pixlar 40D som inte syns i Lightroom

Produkter
(logga in för att koppla)

mange75

Aktiv medlem
Jag har ganska nyligen inhandlat mig en 40D och efter ett par dagar upptäckte jag ett par låsta pixlar (lysande vita) fanns på i stor sett alla bilder. Då jag upptäckte detta de första dagarna fick jag en nya kamera DOA.

På den nya kunde jag inte hitta några låsta pixlar möjligtvis någon HET pixel. Men nu efter drygt en månad har jag upptäckt ett par låsta pixlar igen. Dessa syns vid längre tider och mörka motiv (då dessa är helt vita) så väl på JPG som RAW i DPP. Men öppnar jag RAW bilderna i LIGHTROOM kan jag inte för allt i världen hitta dessa låsta pixlar på EXAKT samma RAW-filer.

Vad gör Lightroom med min RAW-filer som inte DPP gör?

Jag är för övrigt ny på både Lightroom och RAW-filer.
 
Ja det där har jag också sett - Lightroom gör samma med bilder från min D300. Den har en het pixel som syns på displayen om man zoomar in, men inte i Lightroom. Så jag antar Adobes råkonverteraren är smart nog att detektera en ensam lysande pixel och plockar bort den. Lite mer förvånande att den även gör det på JPEG iofs.
 
Har själv två röda låsta pixlar som syns även vid ISO 100 och 1/2000 sek. Störande. Den är i Malmö och mappas rätt på verkstaden.
 
ANNONS
Götaplatsens Foto