Som Plus-medlem får du: Tillgång till våra Plus-artiklar | Egen blogg och Portfolio | Fri uppladdning av dina bilder | Rabatt på kameraförsäkring och fotoresor | 20% rabatt på Leofoto-stativ och tillbehör | Köp till Sveriges mest lästa fototidning Fotosidan Magasin till extra bra pris.

Plusmedlemskap kostar 349 kr per år

Annons

Ngn som vet ngt om prisläget i Australien??

Produkter
(logga in för att koppla)

carlorjan

Aktiv medlem
Undrar om det är ngn som vet ngt om prisläget i Australien på objektiv och stativ? Har sökt i forumet men bara hittat en som gäller korttidsvistelse (max 1 månad)..

örjan
 
Var i Melbourne helt nyligen. Jag var förvisso inte specifikt ute efter att köpa något nu, men kollade ändå lite löst. Möjligen är det något billigare än i Sverige, men jag tyckte inte det var så att jag föll omkull.

Om du ska köpa lite dyrare objektiv så kan det definitivt vara värt att ta ett stopp i Asien (beroende på vilket flygbolag du åker) på vägen. Jag stannade ett dygn i Singapore och köpte ett Sigma 70-200/2.8 EX. Efter att ha ätit och betalat en natt på ett BRA hotell så hade jag fortfarande sparat ca 1000 kr jämfört med att köpa objektivet i Sverige. Då var det dessutom allmän helgdag så de flesta stora fotoaffärerna var stängda (dvs. minskade möjligheter att jämföra / pressa priser mellan olika butiker).
 
carlorjan skrev:
Undrar om det är ngn som vet ngt om prisläget i Australien på objektiv och stativ? Har sökt i forumet men bara hittat en som gäller korttidsvistelse (max 1 månad)..

örjan

Ett stativ för korttidsvistelse? Nu hänger jag inte med...
 
ANNONS
Götaplatsens Foto