alltså jag tycker filma med systemkamera är värdelöst, bättre att köpa en halvdan riktig filmkamera, ljudet är ju sämst när man filmar med systemare, men det är ju jag det bara ,fota ska man göra med systemkamera å inget annat.
Personlig åsikt gissar jag på då det är klart överbevisat att filma med DSLR har många fördelar genemot både vanliga "konsument" filmkameror och även mot proffsutrustning (givetivs har proffsutrustning fördelar genetemot DLSR också).
Googla lite på nätet och se vad ni får upp.
Lite fördelar med en DSLR är mot en vanlig filmkamera är tex skärpedjup, optik och kvalitet på optik, möjlighet med annan optik än den som kommer till etc.
Det må vara värdelöst för de som inte kan använda det men för de som kan så är det nog långt från värdelöst.
Ska du sälja din D80 och du är sugen på att börja filma så är mitt tips en D5000.
Du har en vridbar display, bra för filming, framförallt vid udda vinklar (dessutom smidigt vid udda vinklar av stillbildsfoto, tex macro).
Dessutom har du som sagt utbytbar optik, du kan tex använda ett 50mm 1.4 eller 1.8 och få kort skärpedjup, nånting du kommer att sakna (till stor del) med en vanlig filmkamera.
Du har dessutom en extrakamera när du tar stillbilder.
Ett par länkar till filmer filmade med olika DSLR.
Första videon är en klättringvideo filmad med D3s (även stillbilderna med D3s givetvis)
Andra filmen är lite av en info-film om den första filmen.
Tredje filmen är helt filmad med två stycken D300s.
Den fjärde är helt och hållet filmad + fotad med D3s, en film som visar upp många bra natursekvenser.
http://www.youtube.com/watch?v=F37rsS0KUXk&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=ZNgdN48RnRY
http://fstoppers.com/fashionweek/
http://www.youtube.com/watch?v=R46ca9zBP4A
Fast det e klart, DSLR är värdelösa att filma med. ;-)
Det finns många bakåtsträvare även innom fotobranschen.