skorvdalen
Aktiv medlem
Hur gjorde man för att lägga in ny programvara som skall kompensera för ett objektivs brister i kameran. Jag har provat lite men kommer inte på det. tacksam för minnesuppdatering. Objektivet är ett 100 L 2,8 is macro
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notera: This feature may not be available in some browsers.
Jag tror att du menar att det går att korrigera i efterhand i dpp. det jag vill är att programvaran i kameran korrigerar för detta direkt i kameran. eller har jag fel?Använd DPP som följde med kameran. Det har funktionen i råkonverteraren.
Jag tror det. Jag har också kameran men plåtar bara i RAW. Rawfilerna blir definitivt inte korrigerade i kameran. Tror heller inte JPG blir det men är inte 100% säker.Jag tror att du menar att det går att korrigera i efterhand i dpp. det jag vill är att programvaran i kameran korrigerar för detta direkt i kameran. eller har jag fel?





