Annons

Objektiv till analogt och digitalt

Produkter
(logga in för att koppla)

Söderlund

Aktiv medlem
Fotar nu digitalt och känner att jag även vill testa att fotografera analogt. Har plöjt igenom en del trådar här på forumet om kamera köp för amatörfotografer och jag kan väl inte påstå att jag har blivit så mycket klokare på vilken kamera jag skall köpa. =)

Det jag hade tänkt att fotografera är djur, natur och natt m.m. ja, eller vill fotografera det i alla fall.

Jag tänkt planera lite för framtiden också nu när jag går i ”analogkameraköpastankar” för lite längre fram i tiden så har jag planer på att köpa en digitalsystemkamera när väl ekonomin tillåter och det är här mina funderingar kommer in.

Optik är ju inte direkt gratis och om man kan planera lite så kanske man kan använda samma optik som jag kommer att ha till den analoga kameran till den digitala varianten.
Går det?

Om jag nu skulle fastna för en Nikon F80 eller vad det nu blir och senare skulle vilja köpa en digitalkamera från Canon kan jag då ha samma objektiv till dessa två eller passar dom inte alls?
Själv så tror jag på det senare men det skadar inte att fråga. =)

Skall man hoppa över den analoga biten helt och satsa på en digital variant på en gång?
Det kanske är lite synd att göra det. Båda har säkert sina för och nackdelar och kan nog komplettera varann rätt bra.

Hur är det med nattfotografering med en digitalsystemkamera?
Blir det bra bilder när det blir så långa slutartider som det blir eller är det analogt som gäller där?

/Niclas
 
Söderlund skrev:


Optik är ju inte direkt gratis och om man kan planera lite så kanske man kan använda samma optik som jag kommer att ha till den analoga kameran till den digitala varianten.
Går det?
Japp, det fungerar fint...så länge det är samma fattning på objektiven..EF optik passar alla EOS-kameror..både analoga och digitala..samma med Nikons ED-objektiv..passar både på deras analoga och digitala systemkameror.

Söderlund skrev:

Om jag nu skulle fastna för en Nikon F80 eller vad det nu blir och senare skulle vilja köpa en digitalkamera från Canon kan jag då ha samma objektiv till dessa två eller passar dom inte alls?
Nikons objektiv passar bara på kameror med nikonfattning...samma sak med Canons, passar bara på kameror med canonfattning.



Söderlund skrev:

Hur är det med nattfotografering med en digitalsystemkamera?
Fungerar utmärkt på 10D iaf..fast jag har bara kört på 30 sek och 400ISO.

exempel
 
själv har jag precis gått över från det du kallar "analogt" (Är lite skeptisk till begreppet "analogt" då traditionell fotografi verkligen inte har någonting att göra med analog teknik, traditionella automatiska kameror är precis lika digitala som digitalkameror, bara det att dom sparar resultatet kemiskt) till digitalt, i.o.m. mitt inköp av en Canon EOS-10D. Som jag ser det är det det (till alla språkvetare: är de korrekt svenska att dubblera ordet i detta samanhang? Jag är genuint intresserad av ett riktigts svar) hittills största steget jag har tagit i mitt fotograferande.
Det kan i.o.f.s. bero på att mitt största syfte med mina bilder är att publicera dom på internet.

Så min åsikt är att om du ämnar att publicera dina bilder då ett digitalt medium så är det en "omväg" att köpa en traditionell kamera.
Varför ta omvägen via film om du ändå vill ha bilderna digitala?

Ursäkta ett rörigt inlägg, jag hoppas att du förstår vad jag menar!
 
ANNONS
Götaplatsens Foto